Indyjska misja słoneczna Aditya-L1 ISRO wystartuje w pierwszym tygodniu września

Indyjska misja słoneczna Aditya-L1 ISRO wystartuje w pierwszym tygodniu września

Po udanym umieszczeniu lądownika na niezbadanym obszarze bieguna południowego Księżyca, szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), S. Somanath, ogłosił, że nadchodzi czas dla kolejnej kosmicznej odysei. Dziewicza misja słoneczna o nazwie Aditya-L1 jest już gotowa i wystartuje 2 września.

Indie jako pierwsze wylądowały na południowym biegunie Księżyca, zawstydzając m.in. Rosję.

"Satelita Aditya-L1 jest przygotowany. Dotarł już do Sriharikoty i jest zintegrowany z rakietą PSLV. Naszym następnym celem jest wysłanie go w kosmos. Planujemy wystrzelenie w pierwszym tygodniu września, a dokładna data zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych dwóch dni" – powiedział Somanath. Po osiągnięciu orbity eliptycznej po starcie, statek Aditya-L1 uda się w stronę punktu L1, co zajmie około 120 dni. Aditya-L1, nazwana na cześć jądra Słońca, jest pierwszym indyjskim obserwatorium kosmicznym, które skoncentruje się na badaniach naszej gwiazdy – Słońca. Misja ma na celu dostarczenie bezprecedensowych informacji o zachowaniu Słońca poprzez umieszczenie satelity na orbicie wokół punktu Lagrange'a 1 (L1), oddalonym o około 1,5 miliona kilometrów od naszej planety.

Połączone obserwacje mają otworzyć nowe perspektywy w odkrywaniu tajemnic dynamiki Słońca oraz jego wpływu na przestrzeń międzyplanetarną.

Ta wyjątkowa lokalizacja umożliwi ciągłą obserwację Słońca bez zakłóceń spowodowanych zaćmieniami czy zakryciami, co pozwoli naukowcom na badanie aktywności słonecznej i jej wpływu na pogodę kosmiczną w czasie rzeczywistym. Na pokładzie Aditya-L1 znajduje się siedem zaawansowanych ładunków zaprojektowanych do badania różnych warstw Słońca – od fotosfery i chromosfery, aż po koronę, najbardziej zewnętrzną warstwę atmosfery Słońca.

Te ładunki korzystają z detektorów elektromagnetycznych, cząsteczkowych i pola magnetycznego, aby zbierać kluczowe dane dotyczące zjawisk takich jak nagrzewanie korony, wyrzuty masy koronalnej, rozbłyski słoneczne i inne. Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów misji Aditya-L1 jest możliwość bezpośredniego obserwowania Słońca z unikalnej pozycji w punkcie L1. Dzięki temu cztery z siedmiu ładunków będą mogły prowadzić szczegółowe obserwacje, podczas gdy pozostałe trzy przeprowadzą badania in situ cząstek i pól magnetycznych w tym strategicznym punkcie Lagrange'a.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Indyjska misja słoneczna Aditya-L1 ISRO wystartuje w pierwszym tygodniu września

 0