Innowacyjne piaskowe baterie mogą ogrzać całe miasto przez tydzień

Innowacyjne piaskowe baterie mogą ogrzać całe miasto przez tydzień

Fiński start-up pozyskał 7,6 miliona euro (8,2 miliona dolarów) w postaci finansowania zalążkowego na zwiększenie skali swojej unikalnej technologii akumulatorów piaskowych. Pieniądze zostaną wykorzystane na rozwój zespołów sprzedażowych i badawczo-rozwojowych firmy oraz na rozwój możliwości technologicznych. 

Czym właściwie jest bateria piaskowa? Ta wykorzystuje piasek lub materiał podobny do piasku jako przewodnik do magazynowania energii w postaci ciepła. Jego głównym celem jest pełnienie roli zbiornika o dużej pojemności dla nadwyżek energii wiatrowej i słonecznej. Jednostka składa się z izolowanego silosu wypełnionego piaskiem i jest wyposażona w rury do przenoszenia ciepła oraz technologię konwersji energii elektrycznej na ciepło. W razie potrzeby ciepło można pobrać z systemu do różnych celów.

Fiński start-up pozyskał 7,6 miliona euro (8,2 miliona dolarów) w postaci finansowania zalążkowego na zwiększenie skali swojej unikalnej technologii akumulatorów piaskowych.

Co istotne w tym przypadku, system nie opiera się na egzotycznych materiałach. Firma stwierdziła, że ​​wielkość ziaren piasku nie jest aż tak ważna i woli używać materiałów, które nie są zwykle używane w branży budowlanej. Polar Night Energy zainstalowała swoją pierwszą baterię piaskową w sieci ciepłowniczej Vatajankoski w Kankaanpää w Finlandii, która została oddana do użytku w 2022 roku. Bateria ta zapewnia 100 kW mocy grzewczej i 8 MWh pojemności.

W zeszłym miesiącu spółka Polar Night Energy ogłosiła, że ​​nawiązała współpracę z fińską firmą ciepłowniczą Loviisan Lämpö w celu budowy baterii piaskowej na skalę przemysłową w Pornainen. Urządzenie będzie miało około 13 metrów wysokości i 15 metrów szerokości, a jego budowa i testowanie zajmie nieco ponad rok.

Po uruchomieniu większa bateria będzie w stanie zgromadzić do 100 MWh energii cieplnej i zapewnić 1 MW mocy grzewczej. W Pornainen przełoży się to na cały tydzień dostaw ciepła w zimie i prawie miesiąc w lecie.

 

Piasek znajdujący się w akumulatorze może nagrzać się do temperatury ponad 1000 stopni Celsjusza, a jego temperatura jest zazwyczaj ograniczona odpornością cieplną materiałów użytych do budowy obiektu magazynowego. Polar Night Energy twierdzi, że jej system magazynowania można zbudować nawet pod ziemią, co jest idealnym rozwiązaniem dla regionów, w których cenione są nieruchomości i zagospodarowanie przestrzenne. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Innowacyjne piaskowe baterie mogą ogrzać całe miasto przez tydzień

 0