Intel zaprezentował w tym tygodniu nowe narzędzie do podkręcania procesorów o nazwie 200S Boost, które oferuje użytkownikom prosty sposób na zwiększenie wydajności wybranych CPU i to bez obaw o utratę gwarancji. Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o serii Intel Core Ultra 200S, która po premierze pod koniec ubiegłego roku spotkała się z mieszanym odbiorem (mówiąc dość delikatnie).
Intel 200S Boost to funkcja stworzona z myślą o użytkownikach procesorów z odblokowanym mnożnikiem z serii Arrow Lake. Działa w połączeniu z kompatybilnymi płytami głównymi Z890 od czołowych producentów, takich jak Asus, MSI, Gigabyte czy Asrock, oraz wspieranymi modułami pamięci DDR5. Funkcja zostanie udostępniona w formie aktualizacji BIOS-u.
Intel 200S Boost to funkcja stworzona z myślą o użytkownikach procesorów z odblokowanym mnożnikiem z serii Arrow Lake.

Nowe narzędzie pozwala na zwiększenie częstotliwości pracy pamięci, łącza die-to-die oraz komponentów fabric (SoC Tile/NGU). Dla przykładu częstotliwości inter-die fabric można podnieść z 2,6 GHz do 3,2 GHz, die-to-die z 2,1 GHz do 3,2 GHz (przy napięciu VccSA ≤ 1.2V), a pamięć DDR5 z 6 400 MT/s do nawet 8 000 MT/s. Tego typu zmiany przekładają się przede wszystkim na poprawę wydajności w zadaniach wymagających niskich opóźnień, np. w grach.

Kompatybilne procesory
200S Boost wspiera obecnie następujące jednostki:
- Intel Core Ultra 9 285K
- Intel Core Ultra 7 265K
- Intel Core Ultra 7 265KF
- Intel Core Ultra 5 245K
- Intel Core Ultra 5 245KF
Największą zaletą 200S Boost jest to, że korzystanie z niego nie powoduje utraty gwarancji, nawet w przypadku awarii procesora po zastosowaniu podkręcania. Intel potwierdził, że trzyletnia ograniczona gwarancja obowiązuje niezależnie od tego, czy CPU działa z domyślnymi ustawieniami, czy jest podkręcony za pomocą tej funkcji.
Realne zyski
Redakcja Tom’s Hardware przetestowała funkcję 200S Boost na systemie z procesorem Core Ultra 9 285K, płytą główną MSI MEG Z890 ACE i kartą graficzną RTX 5090. Średni wzrost wydajności wyniósł około 7,5%, co jest naprawdę niezłym wynikiem.
Testowano również wpływ szybszej pamięci DDR5 na wyniki w grach i przy przejściu z 6400 MT/s do 8000 MT/s największy wzrost (11,6%) odnotowano w grze Baldur's Gate 3. Najmniejszy (3,7%) wystąpił w A Plague Tale: Requiem. Co ciekawe, tańsze pamięci DDR5-7200 często oferowały niemal identyczne rezultaty, przy lepszej stabilności systemu.
W benchmarkach aplikacji użytkowych zauważono delikatne przyspieszenie w programach korzystających z OC, choć większość typowego oprogramowania nie odczuła znaczących różnic.
Intel ratuje Arrow Lake
200S Boost to ciekawe posunięcie ze strony Intela, które ma na celu ratowanie procesorów Arrow Lake. Nie da się bowiem ukryć, że te nie cieszyły się najlepszą opinią po swojej premierze, w szczególności w zestawieniu z konkurencyjnymi Ryzenami. Ten prosty sposób na uzyskanie dodatkowej wydajności bez specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim bez ryzyka utraty gwarancji, pomoc może zaś nieco poprawić ten odbiór, choć trudno nie odnieść wrażenia, że gigant z Santa Clara zareagował nieco za późno.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel 200S Boost - wiemy, jaki wzrost wydajności oferuje nowa funkcja OC