Intel Alder Lake-S przetestowane. Wysokie temperatury i pobór energii

Intel Alder Lake-S przetestowane. Wysokie temperatury i pobór energii

Procesory Intel Alder Lake-S Desktop mogą przynieść naprawdę duży wzrost wydajności w porównaniu z obecnymi modelami Niebieskich, ale wygląda na to, że może się to odbyć kosztem wysokich temperatur i wysokiego zużycia energii.

Testy procesorów Intel Alder Lake-S do komputerów stacjonarnych zostały wykonane przez użytkownika Weibo o nazwie WolStame, który jest kierownikiem Lenovo China Gaming Desktop & Product Planning. W swoim poście stwierdza on, że ​​nie tylko karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3090 potrzebuje 350 W, aby działać z pełnym potencjałem i podzielił się wstępnymi wynikami chipa Intel Alder Lake-S działającego w laboratoriach testowych Lenovo.

CPU Intel Alder Lake-S Desktop mogą przynieść naprawdę duży wzrost wydajności, ale  może się to odbyć kosztem wysokich temperatur i  zużycia energii.

Intel Alder Lake-S przetestowane. Wysokie temperatury i pobór energii

Benchmarki przeprowadzono za pomocą AIDA64, a odpowiednie dane dotyczące mocy/temperatury zostały przedstawione w HWiNFO. Stress test AIDA64 jest bardzo wymagający i nie powinien być porównywany ze standardowymi obciążeniami, takimi jak gry i renderowanie, które znacznie mniej obciążają rdzenie procesora. Wygląda na to, że oba narzędzia nie zgłaszają poprawnych specyfikacji układu Intel Alder Lake (nic nadzwyczajnego na tym etapie), ale możemy zobaczyć pobór mocy i temperaturę procesora.

Wygląda na to, że chip może być flagowym modelem Core i9-12900K, a przynajmniej tak wnioskować można z menedżera zadań Windows 11. Ten pokazuje bowiem 12 pól wątków, ale to tylko połowa widoku i zapewne druga połowa zawiera dodatkowe 12 pól, które nie są widoczne na screenie. To jednak tylko spekulacje i warto mieć to na względzie, ponieważ autor posta nie chciał zdradzić szczegółów testowanej jednostki. Pokazano, że procesor Intel Alder Lake działa ze średnią temperaturą 86°C, ale ta momentami potrafi dochodzić do 93°C. Nie wiemy jednak, z jakiego chłodzenia tu korzystano, ale system był testowany przez co najmniej godzinę.

Jeśli chodzi o zużycie energii, chip Alder Lake średnio zużywał około 250 W, a w szczycie 255 W. Jest to zgodne z jego parametrem PL2 255 W, o którym donosiły ostatnie przecieki. Już wcześniejsze doniesienia sugerowały, że zapotrzebowanie na moc wzrośnie o 50-100 W dla procesorów Intel Alder Lake Desktop 12. generacji w porównaniu z Rocket Lake 11. generacji.

Linia Intel Alder Lake Desktop i platforma Z690 mają zadebiutować na rynku już 27 października i będą pierwszą mainstreamową platformą konsumencką wykorzystującą technologie PCIe 5.0 i DDR5 wraz z nowatorską architekturą hybrydową. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Alder Lake-S przetestowane. Wysokie temperatury i pobór energii

 0