Intel: Antywirusy będą korzystać z iGPU, co odciąży procesory

Intel: Antywirusy będą korzystać z iGPU, co odciąży procesory

Intel planuje wykorzystywać GPU, by odciążyć procesor podczas wyszukiwania wirusów i malware. Pierwszym programem korzystającym z nowych rozwiązań będzie Windows Defender.

Intel chce by już wkrótce oprogramowanie antywirusowe wykorzystywały zintegrowane układy graficzne podczas ochrony przez złośliwymi atakami. Intel określa nową technikę jako Accelerated Memory Scanning i będzie ona działać na systemach zbudowanych w oparciu o procesor Intel Core 6. generacji (Skylake), bądź nowszy. Dzięki odciążeniu procesora i przekazaniu zadań do iGPU, które przez większość czasu pozostaje niewykorzystane, obciążenie procesora może zostać zredukowane z 20% do 2% i to pomimo wzrostu skanowań. Accelerated Memory Scanning będzie dostępne na procesorach od 6. do 8. generacji i zapewne w kolejnych, jednakże to od producentów oprogramowania zależy, czy wykorzystają nowe możliwości zaoferowane przez Intela.

Wykorzystanie bardzo często nieużywanego iGPU do skanowania przeciw wirusom to może być strzał w dziesiątkę

Microsoft będzie pierwszą firmą, która zaadoptuje nową technologię do swoich rozwiązań i Advanced Memory Scanning pojawi się jako element Windows Defender Advanced Threat Protection dostępnego dla firm jako część systemu Windows 10. Nowość ta jest częścią pakietu o łącznej nazwie Intel Threat Detection Technology, w skład którego wchodzi również kolejna technologia  Intel Advanced Platform Telemetry. Druga z nowości to kombinacja telemetrii oraz algorytmów uczenia maszynowego, poprawiająca wykrywalność zaawansowanych zagrożeń, redukująca fałszywe wykrycia oraz minimalizująca wpływ skanowania na wydajność. Nowość ma być wykorzystywana m.in. na platformie Cisco Tetration, która zapewnia bezpieczeństwo centrom danych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel: Antywirusy będą korzystać z iGPU, co odciąży procesory

 0