Intel Arc A310 oficjalnie. Konkurent dla... integry?

Intel Arc A310 oficjalnie. Konkurent dla... integry?

Jeszcze wczoraj, na stronie internetowej Intela, pojawiła się desktopowa karta graficzna Arc A310 wraz z oficjalną specyfikacją. Układ dysponuje 6 rdzeniami Xe, co znaczy, że jest to okrojona wersja procesora graficznego ACM-G11. Na pokładzie odnajdziemy również 4 GB pamięci VRAM w standardzie GDDR6, pracującej przy 64-bitowym interfejsie.

Patrząc na osiągi jeszcze do niedawna najwolniejszej karty graficznej w ofercie Intela (Arc A380) mogliśmy zakładać, że dedykowane układy poniżej tego progu wydajności nie mają sensu. Okazuje się jednak, że Intel jest innego zdania. Świat obiegły już recenzje Arc A380, czyli modelu z niskiej półki, który radził sobie z mniej wymagającymi tytułami. Jak zauważył portal VideoCardz, zaledwie wczoraj, na stronie internetowej Intela, umieszczono nową jednostkę, Arc A310, wraz z pełną specyfikacją. Ta karta dysponuje zaledwie 6 rdzeniami Xe, co oznacza, że mówimy o okrojonym wariancie GPU ACM-G11. Dla porównania, Arc A380 ma 8 tych jednostek. Ponadto Arc A310 oferuje tylko 4 GB pamięci w standardzie GDDR6 przy 64-bitowym interfejsie, czyli o 2 GB mniej niż A380, który dodatkowo otrzymał 96-bitowy interfejs pamięci.

Intel umieścił na swojej stronie internetowej nową kartę graficzną, Arc A310. Układ bazuje na okrojonym procesorze graficznym ACM-G11, oferując jedynie 6 rdzeni Xe. Na pokładzie znalazły się 4 GB pamięci GDDR6.

Intel Arc A310

Źródło: Intel

 

Co ciekawe obecnie najwolniejsza karta w ofercie Intela ma takie samo TBP, jak A380, czyli 75 W. Jak wynika ze specyfikacji, model Arc A310 obsługuje maksymalnie interfejs PCIe 4.0 x16. Taktowanie rdzenia ma wynosić 2 GHz. Oczywiście cięcia względem A380 są widoczne także na innych polach. Słabszy model dysponuje chociażby mniejszą ilością jednostek odpowiedzialnych za Ray Tracing.

Według udostępnionej specyfikacji, premiera Arc A310 zaplanowana jest na trzeci kwartał bieżącego roku, a więc zostały 2 dni. Spodziewamy się jednak, że ogłoszenie tej jednostki zostanie przesunięte. Pozostaje jeszcze kwestia wydajności samej karty. Słabe parametry techniczne mogą sugerować, że A310 będzie konkurować z mocniejszymi integrami lub naprawdę wolnymi dedykowanymi propozycjami konkurencji. Jakie jest wasze zdanie na ten temat, jest sens produkować GPU o tak niskiej wydajności?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arc A310 oficjalnie. Konkurent dla... integry?

 0