Intel Arrow Lake nawet z 40 rdzeniami. Panther Lake z nowymi rdzeniami P

Intel Arrow Lake nawet z 40 rdzeniami. Panther Lake z nowymi rdzeniami P

Intel mógł wprowadzić pewne zmiany w harmonogramie procesorów konsumenckich. Oprócz rzekomego anulowania Meteor Lake na platformach stacjonarnych, nowy przeciek rzuca nieco światła na plany Intela poza Arrow Lake. W przypadku serii Core 15. generacji podobno otrzymamy CPU Panther Lake z energooszczędnymi rdzeniami P Cougar Cove.

Intel Arrow Lake

Moore's Law Is Dead twierdzi, że Meteor Lake nie pojawi się na komputerach stacjonarnych. W związku z tym debiut gniazda LGA-1851 został opóźniony do czwartego kwartału 2024 r., co zbiega się z uruchomieniem platformy stacjonarnej Arrow Lake. Oczekuje się, że seria Arrow Lake (ARL) przyniesie znaczną poprawę wydajności i będzie zawierać nawet 40 rdzeni, do 8 rdzeni wydajnościowych i do 32 energooszczędnych rdzeni. Ten wzrost liczby rdzeni spowoduje wyższą wydajność wielowątkową, a przeciek wskazuje na 40% poprawę w stosunku do Meteor Lake.

Oczekuje się, że seria Arrow Lake (ARL) przyniesie znaczną poprawę wydajności i będzie zawierać nawet 40 rdzeni, do 8 rdzeni wydajnościowych i do 32 energooszczędnych rdzeni.

Arrow Lake będzie głównie produkowane przy użyciu technologii TSMC, szczególnie dla zaawansowanych układów obliczeniowych, takich jak 8P+32E, 8P+16E i 6P+8E. Intel planuje wydać co najmniej pięć różnych matryc dla Arrow Lake, w tym trzy wspomniane wcześniej, a także 6P+8E i 2P+8E oparte na litografii Intel 20A. Ponadto spekuluje się na temat potencjalnego downgrade'u zintegrowanego GPU, w którym liczba rdzeni może zostać zmniejszona do 192 jednostek wykonawczych (EU) zamiast pierwotnie planowanych 320 jednostek. Arrow Lake ma zadebiutować w czwartym kwartale 2024 roku.

Intel Panther Lake

Raport sugeruje również, że następną generacją procesorów po Arrow Lake będzie Panther Lake, które wprowadzi nową architekturę wydajnościowego rdzenia o nazwie Cougar Cove. Oczekuje się, że ta architektura będzie celować w konfigurację 8P + 32E i przewiduje się, że zapewni znaczny skok wydajności pojedynczego rdzenia (30-40%) i wydajności wielowątkowej (15-20%) w porównaniu z Arrow Lake. Warto podkreślić, że architektura Panther Lake będzie kompatybilna z gniazdem Arrow Lake.

Intel Beast Lake

Ponadto wspomniano o nowej architekturze o nazwie kodowej „Beast Lake”, której celem jest osiągnięcie topowej pozycji w zakresie wydajności jednego rdzenia. Ta potencjalnie może oferować więcej niż 8 rdzeni wydajnościowych. Dokumenty Intela odnoszą się do co najmniej 14 modeli, ale szczegółowe informacje dotyczące tych jednostek nie zostały obecnie ujawnione.

Oczywiście to wszystko nieoficjalne informacje, do których należy podchodzić z dystansem, szczególnie kiedy mówimy o bardzo odległych premierach. Nie zmienia to faktu, że Intel ma przed sobą interesujący czas, ale te plany mogą jeszcze ulec zmianie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arrow Lake nawet z 40 rdzeniami. Panther Lake z nowymi rdzeniami P

 0