Intel Arrow Lake-P - APU dostarczyć mają nowy poziom wydajności iGPU

Intel Arrow Lake-P - APU dostarczyć mają nowy poziom wydajności iGPU

Właśnie docierają do nas nowe informacje na temat układów Intel Arrow Lake-P. Te otrzymać mają GPU z 320 EU i powalczą z procesorami Apple do 14-calowych MacBooków klasy premium. 

Pod koniec zeszłego tygodnia Intel przedstawił swoje plany na przyszłość, które obejmowały także procesory bazujące na architekturze Arrow Lake. Te zadebiutować mają w 2024 roku i są o tyle oryginalną konstrukcją, że wykorzystywać będą trzy różne procesy technologiczne. Poza tym nową strategię Niebieskich dotyczącą podziału matrycy, która zostanie wdrożona w produktach konsumenckich.

Właśnie docierają do nas nowe informacje na temat układów Intel Arrow Lake-P. Te otrzymać mają GPU z 320 EU i powalczą z procesorami Apple.

Intel Arrow Lake-P - APU dostarczyć mają nowy poziom wydajności iGPU

Arrow Lake-P to architektura mobilna po raz pierwszy ujawniona przez AdoredTV w sierpniu 2021 r. Zgodnie z tymi plotkami, nowa technologia Intela miałaby składać się z 6 dużych (wydajnych) rdzeni i 8 małych (energooszczędnych) rdzeni. Co ważniejsze, ówczesne przecieki wspominały także GPU wyposażone w 320 graficznych jednostek wykonawczych EU (o nazwie kodowej GT3), co sugeruje zupełnie nowy segment wydajności dla układów APU do laptopów. Przecieki te właśnie doczekały się potwierdzenia, ponieważ AdoredTV ujawnił pełny slajd z wewnętrznego harmonogramu wydawniczego Intela. 

Plany pokazują harmonogram dla każdego etapu prac nad tymi układami, w tym wersji ES1, Alpha, ES2, Beta, QS, PV i PRQ. Najwcześniejsza wersja CPU Arrow Lake-P jest przygotowywana na koniec 2022 roku, a ostateczny produkt powinien być gotowy do 33 tygodnia 2023 roku.

Intel Arrow Lake-P - APU dostarczyć mają nowy poziom wydajności iGPU

Ten slajd potwierdza również, że Arrow Lake-P o nazwie kodowej „Halo” jest przygotowywany do walki z 14-calowym laptopem premium Apple, prawdopodobnie będąc częścią platformy Intel EVO. Procesor ma być wyposażony w GPU 320EU, którego powierzchnię szacowano (wtedy) na mniej niż 80 mm². Wszelkie zmiany w projekcie, które skutkowałyby zwiększeniem tego rozmiaru, wymagałyby ponownej oceny wafla TSMC. Intel nie podał oficjalnie, kto jest „zewnętrznym producentem N3”, ale ujawniony dokument wyraźnie wspomina o TSMC N3. Tu może być problem, bo w sieci właśnie pojawiły się plotki o dużym problemie z uzyskiem 3 nm litografii tajwańskiego producenta, co może wpłynąć na plany Intela. 

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Arrow Lake-P ma pierwszeństwo przed serią Arrow Lake S dla komputerów stacjonarnych. Oczekuje się, że seria Arrow Lake wyląduje jako seria 15. generacji Core i będzie wykorzystywać to samo gniazdo, co Meteor Lake (przynajmniej w przypadku desktopów).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Arrow Lake-P - APU dostarczyć mają nowy poziom wydajności iGPU

 0