Intel Battlemage nie dla laptopów? Nowe przecieki o mobilnej i desktopowej wersji GPU

Intel Battlemage nie dla laptopów? Nowe przecieki o mobilnej i desktopowej wersji GPU

W sieci pojawiły się nowe informacje w temacie kart graficznych Intel Battlemage. Firma ma podobno nie szykować dołączanych mobilnych wersji. Przecieki mówią też o specyfikacji desktopowego wariantu zdradzając między innymi szczegóły na temat obsługiwanej wersji PCIe oraz ilości linii.

Battlemage bez mobilnych wersji?

Na kanale Moore's Law Is Dead udostępniony został materiał, którego lwia część została poświęcona nowej generacji kart graficznych Intela znanej pod nazwą Battlemage. Przedstawiony został fragment slajdu datowanego na 11 grudnia 2023 roku, na którym znajdują się informacje właśnie o kartach z rodziny Battlemage. Jak możemy z niego wyczytać, Intel nie planuje mobilnych dołączanych wersji (add-in). Jest to rzadko wykorzystywane rozwiązanie, które ma jednak swoje zalety. Wymienialne karty wykorzystują do działania złącze PCIe lub MXM i są osobnym komponentem. Twórcy laptopów w większości przypadków decydują się jednak na bardziej monolityczną budowę integrując już kartę graficzną z płytą główną. Może być to główny powód, dla którego Intel zamierza zrezygnować z dołączanych kart.

Według tych doniesień, w większości dokumentów o Battlemage wymazane miały zostać odnośniki do mobilnych wersji. 

Autor mówi jednak, że Intel może w ogóle nie szykować mobilnych układów z serii Battlemage. Taka możliwość ma wynikać z informacji przedstawionych przez jedno z jego najlepszych źródeł o Intelu. Według tych doniesień, w większości dokumentów o Battlemage wymazane miały zostać odnośniki do mobilnych wersji. Niestety na tę chwilę ciężko ocenić czy Intelowi faktycznie opłacałoby się zrezygnowanie z kart graficznych Battlemage dla laptopów.

Desktopowa wersja i procesory graficzne

Ze wspomnianego slajdu możemy również odczytać, że desktopowa karta Battlemage ma długość 8 cali, zajmuje 2 sloty i korzysta ze złącza PCIe 5.0 x16.

Intel ma szykować przynajmniej 2 procesory graficzne. Jednym z nich będzie układ G31 produkowany z litografii 5 nm TSMC i korzystający z szyny 256-bit. Na jego podstawie powstać mają co najmniej 2 układy - pełna wersja z 512 jednostkami EU i obsługą 16 GB pamięci oraz okrojony wariant z 448 EU i wsparciem dla 16 GB pamięci.

Kolejny procesor graficzny, o nazwie G21, ma być również wytwarzany w 5 nm TSMC, jednak zaoferuje już mniejszą 192-bitową szynę. Stanowić ma on bazę dla minimum 3 GPU. Pełna implementacja G21 zaoferuje 320 EU i obsługę 12 GB pamięci. Pozostałe 2 wersje będą natomiast posiadać 256 EU, ale jedna z nich zagwarantuje wsparcie dla 10 GB pamięci, a druga już tylko dla 8 GB. Karty Battlemage mają zadebiutować albo pod koniec 2024 roku, albo na początku 2025 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Battlemage nie dla laptopów? Nowe przecieki o mobilnej i desktopowej wersji GPU

 0