Intel Battlemage - Niebiescy mają postawić na TSMC. Jaka litografia zostanie użyta?

Intel Battlemage - Niebiescy mają postawić na TSMC. Jaka litografia zostanie użyta?

Intel ponownie ma skorzystać z usług TSMC w zakresie wytwarzania procesorów graficznych. Niebiescy podobno użyją lepszego procesu litograficznego do produkcji nadchodzącej generacji znanej jako Arc Battlemage.

 

Intel wszedł na rynek kart graficznych stosunkowo niedawno. Pozwoliła mu na to seria kart Arc Alchemist (Xe1), w skład której wchodzą takie układy jak Arc A770. Niestety pierwszej generacji brakuje do poziomu konkurencyjnych produktów NVIDII oraz AMD. Intel aktualnie nie jest w stanie rywalizować z takimi modelami jak RX 7900 XT czy RTX 4080.

Intel nadal będzie współpracował z TSMC. Zamiast litografii 6 nm, w której produkowana jest Arc Alchemist, seria Arc Battlemage ma być wytwarzana z użyciem procesu 4 nm.

Na horyzoncie jest już druga generacja kart graficznych Intela, która może sporo pozmieniać. Mówi się, że Arc Battlemage (Xe2) przyniesie aż o 50% lepszą wydajność w porównaniu do Arc Alchemist. Teraz pojawiły się również informacje mówiące, że Niebiescy skorzystają z lepszego procesu litograficznego. Intel nadal będzie współpracował z TSMC. Zamiast litografii 6 nm, w której produkowana jest Arc Alchemist, seria Arc Battlemage ma być wytwarzana z użyciem procesu 4 nm. Dzięki temu nadchodzące karty graficzne Intel będą cechować się lepszą efektywnością energetyczną, co może dać Intelowi pole do dalszych ulepszeń w kwestii wydajności.

Intel Arc

Zgodnie z aktualnymi doniesieniami Arc Battlemage ma przynieść między innymi ulepszony ray tracing (nowy silnik) i nowy podsystem pamięci. Wiemy już także, iż Niebiescy początkowo szykowali 3 różne procesory graficzne. Jeden z nich, BMG-G10, został jednak anulowany. W efekcie na tę chwilę wiemy o dwóch GPU Battlemage, z których zostanie zrobiony użytek.

Intel zdaje się obecnie testować swoja nadchodzące karty graficzne. Wskazują na to ślady pozostawiane w sieci. Niedawno na stronie Intela pojawiła się wzmianka o układzie BMG-G31, która dość szybko została usunięta. Układy należące do rodziny Battlemage zostały również dostrzeżone w informacjach wysyłkowych. Premiera Arc Battlemage oczekiwana jest w tym roku. Pogłoski mówią, że nowe GPU, czyli BMG-21 i BMG-31 zadebiutują przed świętami. Będziemy musieli zatem uzbroić się w cierpliwość i poczekać te kilka miesięcy. Jeśli Arc Battlemage rzeczywiście przyniesie tak duże poprawy względem Alchemist to będziemy mieć bardzo ciekawą sytuację na rynku kart graficznych.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Battlemage - Niebiescy mają postawić na TSMC. Jaka litografia zostanie użyta?

 0