Intel blokuje kompatybilność Coffee Lake z Z270

Intel blokuje kompatybilność Coffee Lake z Z270

Intel oficjalnie ogłosił nową linię procesorów 8 generacji Coffe Lake, wśród których znajdą po raz pierwszy przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, 6-rdzeniowe jednostki  Core i7 oraz i5 oraz 4-rdzeniowe i3. Nowa rodzina przynosi więcej rdzeni i wyższe częstotliwości taktowań, jednak nie wszystko wygląda tak wspaniale jakby się mogło wydawać.

Posiadacze procesorów Kaby Lake, którzy chcieliby dokonać aktualizacji do Coffee Lake, będą zmuszeni kupić nową płytę główną, jako że Intel zdecydował się zlikwidować kompatybilność z obecnymi chipsetami z serii 200. W oficjalnych wyjaśnieniach, Intel tłumaczy swoją decyzję koniecznością wprowadzenia zmian układzie zasilania, by móc wspierać wyższą ilość rdzeni oraz szybsze pamięci DDR4 2666 MHz. To leży u podstaw wprowadzenia płyt z serii 300 dla Cofee Lake. Niestety w 2017 roku nie spodziewamy się ujrzenia żadnej innej płyty, niż opartych o Z370, a co za tym idzie drogich konstrukcji. B350 pojawią się w nieokreślonym czasie, gdzieś w 2018 roku. Co oznacza, że jedyną opcją dla niedrogiego, zablokowanego procesora i5 8400, którego zapowiadana cena wynosi 182$, będzie droga płyta z segmentu premium, oparta o układ Z370. I nie istotne jest, że procesor taki nie wykorzysta nawet części rozbudowanych funkcji tej płyty, o podkręcaniu nie wspominając.

Co więcej, Intel blokuje również kompatybilność Kaby Lake z płytami z serii 300 przez modyfikację w biosie, która jest obowiązkowa dla każdego producenta płyt.

Czemu jednak płyty Z270 z najwyższej półki, które w większości mają bardzo mocne, modyfikowane przez producentów sekcje zasilania nie są wspierane przez Coffee Lake? Intel odpowiedział tylko, że nie ważne jaki procesor Coffee Lake zakupicie, to jedyną opcją jest płyta z rodziny 300. Niestety dla Intela, ich tłumaczenia są nieco pozbawione sensu. TDP Coffee Lake i Kaby Lake wynosi w obu przypadkach 95 W, pomimo różnych ilości rdzeni. Dodatkowo Z270 ma już podrasowane VRM by odblokować możliwości wysokiego OC i nie miałoby żadnego problemu z udźwignięciem Coffe Lake. Co więcej, praktycznie każda płyta Z270 z łatwością wspiera pamięci DDR4 z prędkościami dużo większymi niż 2666 MHz. Historia pokazała już, że problem kompatybilności to nie jest ciężka sprawa, przy odrobinie dobrej woli. Gdy AMD przedstawiło monstrualną serię FX9000, która miała dwukrotnie większe TDP niż istniejące wówczas FX8000 i wymagała chłodzenia wodnego już na starcie, nikt nic nie mówił o braku współpracy z obecnymi płytami. Równocześnie z nowymi procesorami wprowadzono szybsze pamięci. Zamiast blokować kompatybilność z istniejącymi płytami, firma dokonała certyfikacji istniejących konstrukcji 990FX i zbadała, które są w stanie pracować poprawnie z nową serią procesorów. AMD zapowiedziało wówczas kontynuację wsparcia podstawki AM4, dla kolejnych generacji procesorów.


Prawdę mówiąc, jedyny powód blokowania kompatybilności, jaki wszystkim przychodzi to głowy, to wymuszenie od użytkowników zakupienia dodatkowych komponentów. Intel próbuje zmaksymalizować profity, niestety w niezbyt uczciwy dla konsumentów sposób i każdy posiadacz Kaby Lake, chcący dokonać uaktualnienia sprzętu nie będzie prawdopodobnie z tego tytułu zadowolony.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel blokuje kompatybilność Coffee Lake z Z270

 0