Intel CC150 - ujawniono tajemnicze CPU z 8 rdzeniami i 16 wątkami

Intel CC150 - ujawniono tajemnicze CPU z 8 rdzeniami i 16 wątkami

Na jednym z chińskich forów pojawił się intrygujący wpis na temat tajemniczego procesora Intela o nazwie CC150. Użytkownik o nazwie DDAA117 podaje, że kupił to CPU w sklepie Taobao za ok. 310 USD i opublikował nawet stosowne zdjęcia. Procesor ten wyróżnia się nie tylko nietypową nazwą, jak na układy Intela, ale także niestandardowymi oznaczeniami i dla przykładu zamiast „Intel Core”, widnieje na nim napis „Intel Processor”. Z postu wynika, że znajduje się tu również skrót „SRFBT” i literka „S” sugeruje, że mamy do czynienia z produkcyjnym modelem, a nie samplem testowym. Kod partii L909E392 wskazuje zaś, że ten konkretny procesor pochodzi z malezyjskiej fabryki z dziewiątego tygodnia 2019 roku. Największą wskazówką odnośnie pochodzenia wydaje się być jednak sam design CC150, który wygląda praktycznie identycznie jak modele Coffee Lake.

Na jednym z chińskich forów pojawił się intrygujący wpis na temat tajemniczego procesora Intela o nazwie CC150.

Procesor jest kompatybilny z podstawką LGA1151, o ile płyta główna posiada aktualizację firmware’u ze wparciem dla tego CPU. Poza tym, CC150 wyposażony jest w osiem rdzeni i szesnaście wątków, a także 16 MB pamięci cache L3. Ciekawostką jest zaś fakt, że procesor nie wspiera żadnego trybu turbo i pracuje jedynie z bazową częstotliwością taktowania na poziomie 3,5 GHz, przy napięciu w zakresie 0,672-1,008 V. Ze screenshota CPU-Z wynika, że TDP wynosi tu 95 W. Ponadto procesor nie posiada także żadnej zintegrowanej grafiki. Jeśli zaś chodzi o pobór mocy, to przy maksymalnym obciążeniu wynosi on tu 151 W, co jest znacząco niższą wartością niż w przypadku Core i9-9900K, który posiada taką samą konfigurację rdzeni i wątków. Wynika to głównie z braku turbo boost.

DDAA117 postanowił sparować CC150 z płytą główną ASRock Z390 Extreme4 i 16 GB pamięci RAM DDR4-2666, a następnie przetestował procesor w benchmarkach CPU-Z i Cinebench R15. Wyniki możecie zobaczyć poniżej, ale warto podkreślić, że w teście jednordzeniowym Cinebench uzyskany rezultat to 151 punktów, a wielordzeniowym 1510 punktów. Ze względu na brak jakiegokolwiek trybu turbo, wydajność CC150 nie zachwyca i pod tym względem procesor znajduje się na samym dole minatreamowej oferty Intela. Zdaje się, że jednym z klientów, którzy zdecydowali się sięgnąć po te układy jest NVIDIA - ta wykorzystała je w serwerach GeForce NOW, gdzie sparowane zostały z profesjonalnymi grafikami Tesla T10. Mówiąc krótko, raczej nie należy spodziewać się, że CC150 trafi do normalnej sklepowej sprzedaży.

        

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel CC150 - ujawniono tajemnicze CPU z 8 rdzeniami i 16 wątkami

 0