Intel chce przeznaczyć 8 mld USD na budowę nowej fabryki w Irlandii

Intel chce przeznaczyć 8 mld USD na budowę nowej fabryki w Irlandii

Jeśli mielibyśmy wskazać, z czym Intel w ostatnim czasie miał największe problemy, to byłaby to oczywiście niemożność przejścia na 10 nm proces technologiczny, który opóźniony jest już o trzy lata i choć firma zapewnia, że ten zadebiutuje w tym roku, to jednak nie ma żadnych gwarancji, że tak się stanie. Przedsiębiorstwo ma także duże trudności z niewystarczającą podażą procesorów, wynikającą z ograniczonych mocy produkcyjnych firmy, co nie tylko przyczyniło się do wzrostu cen 14 nm CPU tego producenta i braków w sklepach, ale także wpływa na opóźnienia prac nad nową litografią i Niebiescy najwyraźniej w końcu postanowili coś z tym zrobić, stawiając na potężne inwestycje. Najpierw pod koniec stycznia Intel zapowiedział budowę nowej fabryki w Izraelu, na co przeznaczone zostanie 11 mld USD, teraz zaś zdecydował się na podobny ruch w Europie, a konkretniej w Irlandii.  

Pod koniec stycznia Intel zapowiedział budowę nowej fabryki w Izraelu, na co przeznaczone zostanie 11 mld USD, teraz zaś zdecydował się na podobny ruch w Europie, a konkretniej w Irlandii.  

Intel chce przeznaczyć 8 mld USD na budowę nowej fabryki w Irlandii

Intel ujawnił nowy plan, który zakłada rozszerzenie fabryki w Irlandii w miejscowości Co Kildare o powierzchni 90 tysięcy m2 o kolejne 110 tysięcy m2. Na ten cel przeznaczone zostanie aż 8 mld USD, a rozbudowana przeprowadzona przez 3000 pracowników budowlanych potrwać ma cztery lata. Po zakończeniu budowy, w fabryce znajdzie zatrudnienie dodatkowe 1600 osób (jak na razie zatrudnianie jest tam przeszło 4500 osób).Większość nowej fabryki stanowić mają zwykłe linie produkcyjne, ale sporą cześć zaprojektowano także z myślą o zwiększeniu efektywności obecnych linii. Poza tym, plany zakładają, że prócz kilka ogromnych budynków, powstanie także osiem gigantycznych zbiorników wodnych, sięgających 63 metrów wysokości, 50-metrowe wieże, awaryjne generatory i oczyszczalnia ścieków. Całość pochłaniać ma zaś 37 mln litrów wody dziennie.

Intel, pomimo niebieskich barw, chce być także zielony i pomóc lokalnej społeczności zniwelować wpływ, jaki fabryka będzie miała na okolicę. Dlatego też firma zamierza posadzić 6 tysięcy drzew i 12 tysięcy krzewów na terenie kampusu, a do tego poszerzyć drogi, wybudować ścieżki rowerowe i nowe trasy dla autobusów oraz parking dla pracowników. Będzie to największa prywatna inwestycja w historii Irlandii, ale niektórzy zdają się wątpić, czy Intel będzie w stanie ją zrealizować. Anonimowy członek rady miasta przyznał, że widzieli już podobne plany, ale nic z nich nie wyszło i mógł on odnosić się do Apple, które ogłosiło dużą rozbudowę swoich fabryk w kraju, ale wycofało się w ostatniej chwili. Poza tym, Unia Europejska nieprzychylnie patrzy na kolejnych technologicznych gigantów wybierających Irlandię ze względu na niskie podatki. Intel wydaje się być jednak zdeterminowany i w gruncie rzeczy nie ma wyboru, bo jeśli nie rozbuduje swoich fabryk, może pozostać daleko w tyle za konkurencją - TMSC już oferuje produkcję w 7 nm, kiedy Intel ma problemy z wdrożeniem 10 nm.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel chce przeznaczyć 8 mld USD na budowę nowej fabryki w Irlandii

 0