Intel Coffee Lake - 4 rdzenie w wersji mobilnej, 30% szybszy od Kaby Lake

Intel Coffee Lake - 4 rdzenie w wersji mobilnej, 30% szybszy od Kaby Lake

Dzisiaj na targach Computex swoją prezentację miała firma Intel. Skupiła się ona na platformach Skylake-X oraz Kaby-Lake X, ale również Niebiescy wspomnieli o wydajności procesorów nadchodzącej linii Coffee Lake.

Coffee Lake to kolejna próba rafinacji wydajności produktu opartego na procesie produkcyjnym 14nm, a więc architektur Skylake i Kaby Lake. Pierwsze procesory z tej serii mają ukazać się pod koniec tego roku. Poprzednio amerykańska korporacja powołując się na wyniki z benchmarku Sysmark, przewidywała wzrost wydajności o 15% względem procesorów 7. generacji. Tym razem twierdzi, że nowe układy będą aż o 30% efektywniejsze. Jak tego dokonano? Przede wszystkim podwojono liczbę rdzeni i wątków - teraz będzie ich odpowiednio 4 i 8. Ponadto Intel podniósł także maksymalne taktowanie aż o 0,5 GHz w trybie Turbo (poprzednio wynosiła ona 3,5 GHz, teraz - 4,0 GHz). Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądać wartość bazowa. Pomimo zwiększenia maksymalnego taktowania o 12,5%, udało się zachować TDP na poziomie 15 W.

W przypadku i7-7500U użyto dwóch kości DDR4-2133 MHz, a w urządzeniu z Coffee Lake zastosowano 2x DDR4-2400 MHz. Obydwa komputery były wyposażone w dyski SSD i Windows 10 z aktualizacją Redstone 2.

Porównanie Coffee Lake i Cannon Lake wraz z komponentami użytymi do benchmarku SysMark (źródło: PC Perspective).

W porównaniu użyto procesora i7-7500U oraz nieposiadającej swojego oznaczenia jednostki 8. generacji. Użyty do pomiarów Sysmark stymuluje warunki codziennego, standardowego użytkowania.Poza zademonstrowanym wyżej ogólnym wzrostem wydajności w porównaniu, zwiększeniem częstotliwości Turbo oraz ilości rdzeni / wątków, nie wiadomo czym jeszcze będą się od siebie różnić procesory Cannon Lake od Kaby Lake. W każdym razie przeskok z 2 na 4 rdzenie będzie na pewno odczuwalny w komputerach 2w1 i wysokowydajnych tabletach z górnej półki, które na ogół musiały zadowolić się dwoma rdzeniami. Premiera procesorów 8. generacji Intela przewidziana jest na drugą połowę 2017.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Coffee Lake - 4 rdzenie w wersji mobilnej, 30% szybszy od Kaby Lake

 0