Intel Core i3-14100 trafił na sprzedaż w Chinach

Intel Core i3-14100 trafił na sprzedaż w Chinach

Budżetowy przedstawiciel 14. generacji procesorów Intela trafił do sprzedaży. Ściśle mówiąc, w ofercie jednego z chińskich sprzedawców pojawił się egzemplarz kwalifikacyjny, który jednak nie powinien różnić się od finalnego modelu. Kwota, która została podana to w bezpośrednim przeliczeniu nieco mniej niż 500 złotych.

Intel Core i3-14100 w sprzedaży

Intel zdążył wypuścić już pierwsze desktopowe procesory należące do 14. generacji Core. Sęk w tym, że obecnie na rynku dostępne są wyłącznie modele z odblokowanym mnożnikiem. Nie każdy jednak chce podkręcać swój CPU. W takim wypadku trzeba na tę chwilę albo zdecydować się na starszą generację, albo poczekać aż Intel da zielone światło na sprzedaż jednostek bez literki "K" w nazwie. Okazuje się jednak, że ktoś w Chinach nieco się pospieszył. Na platformie Goofish dostrzeżona została bowiem oferta z procesorem Core i3-14100. Już na początku trzeba wyjaśnić, iż nie jest to - jakby mogło się wydawać - zwykły egzemplarz, który po premierze będziemy mogli normalnie kupić w sklepie. Oferta chińskiego sprzedawcy dotyczy próbki kwalifikacyjnej tego modelu oznaczonej jako SRN26. Niemniej jednak na IHS procesora widnieje oznaczenie "Core i3-14100".'

Okazuje się jednak, że ktoś w Chinach nieco się pospieszył. Na platformie Goofish dostrzeżona została bowiem oferta z procesorem Core i3-14100.

Intel Core

Zdaje się, że specyfikacja tej wersji nie powinna odbiegać o tej, którą cechować będzie się finalny produkt. Według sprzedawcy, oferowana próbka kwalifikacyjna osiąga taktowanie 3,5 GHz i zdaje się, że miał tutaj na myśli zegar bazowy. W takim wypadku podstawowa częstotliwości modelu Core i3-14100 byłaby wyższa o 100 MHz względem poprzednika. Jeśli chodzi o dalszą specyfikację Core i3-14100 to spodziewamy się, że Intel wyposaży ten układ w 4 rdzenie wydajnościowe i 8 wątków (zabraknie rdzeni energooszczędnych). Oczywiście wartość TDP dla tego CPU powinna wynosić 65 W.

Na ile wyceniono jednostkę kwalifikacyjną?

W ofercie chińskiego sprzedawcy procesor widnieje za cenę 850 RMB, co w bezpośrednim przeliczeniu daje 472 zł. Jest to znacznie mniej niż trzeba zapłacić obecnie za nowy Core i3-13100 (powyżej 700 złotych). Niestety jeszcze nie wiadomo, na ile zostanie wyceniona przez Intela finalna wersja Core i3-14100.

Jeśli chodzi o premierę kolejnych jednostek należących do 14. generacji, to według znanych nam przecieków, seria z zablokowanym mnożnikiem powinna zostać wprowadzona gdzieś na początku przyszłego roku. Mówi się, że Intel zdecyduje się na premierę w styczniu. Być może Niebiescy planują oficjalne poszerzenie swojej oferty CPU w okolicach targów CES 2024, które odbędą się w dniach między 9 a 12 stycznia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i3-14100 trafił na sprzedaż w Chinach

 0