Intel Core i5 7600K przetestowany, minimalny przyrost wydajności

Intel Core i5 7600K przetestowany, minimalny przyrost wydajności

W Internecie pojawiły się właśnie wyniki wydajności procesora Intel Core i5 7600K w architekturze Kaby Lake. Za przeciek odpowiadają dziennikarze chińskiego serwisu PCOnline, którym udało się zdobyć sklepową(!) sztukę rzeczonej jednostki. Rezultaty, delikatnie mówiąc, nie powalają.

Testy przeprowadzono zarówno w aplikacjach syntetycznych, jak i użytkowych: 3DMark FireStrike, Cinebench R15.0, Fritz Chess Benchmark 4.32, Photoshop CS6, TMPGEnc 4.7.7 - a tytułowy procesor został zestawiony na wykresach z modelami Core i5 6600K oraz Core i7 6700K, finalnie pokonując ten pierwszy o ok. 9-10%. Niemniej jednak Azjaci słusznie punktują, że różnica na korzyść Kaby Lake'a wynika głównie z wyższego taktowania. I w przypadku porównania zegar-w-zegar topnieje do symbolicznego 1%.

Trzeba bowiem pamiętać, że Core i5 7600K trafi do sklepów taktowany zegarem 3,8 GHz, wzrastającym dzięki technice Turbo Boost do 4,2 GHz. Dotychczasowy model, Core i5 6600K, legitymuje się odpowiednio wartościami 3,5 GHz oraz 3,9 GHz - co daje dokładnie 300 MHz rozbieżności. Jako, iż poza tym jednostki nie różnią się w większym stopniu, wszak obydwie oferują cztery fizyczne rdzenie i 6 MB Cache L3, wzrost IPC należy określić jako marginalny.

Wygląda na to, że Niebiescy przy okazji najnowszej architektury koncentrują się wyłącznie na redukcji zużycia energii. Przyniesie to zapewne korzyści w sektorach mobilnym i ultramobilnym - ale posiadacze desktopów mogą czuć się zawiedzeni. Ze wspomnianymi wcześniej wykresami zapoznać możecie się poniżej:

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i5 7600K przetestowany, minimalny przyrost wydajności

 0