Intel Core i5-L15G7 (Lakefield) przetestowany w Geekbench

Intel Core i5-L15G7 (Lakefield) przetestowany w Geekbench

Intel od jakiegoś czasu pracuje nad projektem, który zakłada wykorzystywanie różnych rodzajów rdzeni w ramach jednego modułu, podobnie jak to ma miejsce w smartfonowych procesorach, gdzie łączy się ze sobą wysokowydajne rdzenie z energooszczędnymi w ramach tzw. klastrów. Mowa tu oczywiście o projekcie Intel Lakefield, którego celem jest efektywny energetycznie procesor o niskim TDP i małej powierzchni (jak pokazuje zdjęcie, które wyciekło niedawno do sieci, ta wynosić ma ok. 144 mm2). Teraz użytkownik Twittera znany jako InstLatX64 postanowił podzielić się z nami swoim nowym odkryciem, ponieważ dostrzegł procesor Lakefield w jednym z popularnych benchmarków, co daje nam niezły obraz tego, w jakim kierunku gigant z Santa Clara zmierza z tym projektem.

Procesor Intel Core i5-L15G7 przetestowany został w programie Geekbench 5, który podaje, że mamy do czynienia z 5-rdzeniowym i 5-wątkowym układem.

Procesor Intel Core i5-L15G7 przetestowany został w programie Geekbench 5, który podaje, że mamy do czynienia z 5-rdzeniowym i 5-wątkowym układem, co jest bardzo nietypową konfiguracją. Jeden z rdzeni bazuje na architekturze Sunny Cove, która stanowić ma następcę różnych iteracji architektury Skylake, w tym obecnej Kaby Lake i nadchodzącej Comet Lake. Z kolei pozostałe cztery rdzenie bazują na technologii Tremont, stanowiącej wariację mikroarchitektury Atom. Lakefield zaprojektowany jest jako układ multi-chip module (MCM), dzięki czemu jego rdzenie produkowane będą w 10 nm procesie technologicznym, a z kolei kontrolery I/O, PHYs i pamięci korzystać mają z 22 nm litografii, co pozwoli zredukować koszty, bez większego negatywnego wpływu na wydajność. Całkowity pobór energii układów Lakefield kształtować ma się zaś na poziomie 5-7 W, więc mówimy o bardzo energooszczędnych procesorach.  

Jeśli zaś chodzi o częstotliwości taktowania Core i5-L15G7 pracuje z bazowym zegarem 1,4 GHz, a w trakcie testu w Geekbench procesor rozkręcił się do 2,95 GHz. Nie wiemy jednak, czy rdzenie Tremont pozwolą na uzyskanie takich prędkości i zakładać trzeba raczej, że jest to zasługa Sunny Cove. Nie do końca jasne jest też, jak Intel zamierza pozycjonować te CPU na rynku, ale na obecną chwilę najbardziej porównywalne wydają się tu układy Snapdragon od Qualcomm. Core i5-L15G7 w teście jednordzeniowym jest co prawda niemal dwukrotnie wydajniejszy od Snapdragona 835, ale już w wielordzeniowym jego wyniki są bardzo zbliżone. Porównując Core i5-L15G7 ze Snapdragonem 8cx, czyli flagowym układem Qualcomm dla laptopów Windows on ARM, widzimy, że oba procesory uzyskują bardzo podobne wyniki jednordzeniowe, ale już w teście wielordzeniowym chip Intela pozostaje daleko z tyłu (przegrywa o 77 %). Niebiescy szykować mogą jednak modele Core i7 do rywalizacji z topowymi Snapdragonami.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i5-L15G7 (Lakefield) przetestowany w Geekbench

 0