Intel Core i5-L16G7 - procesor Lakefield dostrzeżony w UserBenchmark

Intel Core i5-L16G7 - procesor Lakefield dostrzeżony w UserBenchmark

Wygląda na to, że procesory Lakefield nie tylko bazować będą na trójwymiarowej budowie układów, gdzie poszczególne elementy mogą być układane w stosy, czyli technologii Foveros, ale także wprowadzaną nowy schemat nazewnictwa w układach Niebieskich. Tak przynajmniej wynika z najnowszego przecieku z bazy danych UserBenchmark, gdzie pojawił się procesor Intel Core i5-L16G7 wraz ze szczegółami specyfikacji. Literka „L” w nazwie zapewne oznacza, że mamy tu do czynienia z CPU z rodziny Lakefield. Co więcej, układ ten zdaje się także czerpać inspirację ze schematu nazewnictwa serii Ice Lake, gdzie „G” wraz z numerem określa poziom zintegrowanej grafiki.

Wygląda na to, że procesory Lakefield nie tylko bazować będą na technologii Foveros, ale także wprowadzaną nowy schemat nazewnictwa.

Co ciekawe, Core i5-L16G7 wyposażony ma być w pięć rdzeni i tyle samo wątków, co jest o tyle nietypowe, że przyzwyczailiśmy się do parzystej liczby rdzeni w CPU. W tym przypadku otrzymać mamy jednak pojedynczy rdzeń Sunny Cove i cztery Tremont. Zakładać można także, że rdzenie pracować będą z różną częstotliwością taktowania, ale UserBenchmark odnotował tylko, że prędkość bazowa to 1,4 GHz, a w trybie boost wzrasta jedynie do 1,75 GHz. Nie wiemy jednak, czy liczby te odnoszą się do rdzenia Sunny Cove, czy też rdzeni Tremont. Warto jednak zaznaczyć, że Lakefield wykorzystuje architekturę podobną do big.LITTLE znanej z układów ARM. Oznacza to w tym przypadku wykorzystanie jednego wysokowydajnego rdzenia, wspieranego przez kilka energooszczędnych.

Procesory Lakefield wyposażone będą ponadto w układy graficzne Intel Gen11, które oferować mają do 64 jednostek wykonawczych (EU). Bliżej niezidentyfikowany układ z rodziny Lakefield przetestowany został już w benchmarku Geekbench 5, gdzie uzyskał wyniki rzędu 3592 punkty i 3659 punktów z API Vulkan. To stawia go w tym samym rzędzie co dwurdzeniowy procesor Core i3-1005G1 z serii Ice Lake, który pochwalić może się rezultatami 3041 punktów i 3776 punktów na tym samym API. Warto przypomnieć, że Lakefield zaczynają powoli pojawiać się w pierwszych zaprezentowanych urządzeniach, w tym składanym laptopie Lenovo X1 Fold, który zadebiutować w okolicach połowy bieżącego roku za 2500 USD.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i5-L16G7 - procesor Lakefield dostrzeżony w UserBenchmark

 0