Intel Core i7-7740X z łatwością będzie osiągał 5 GHz

Intel Core i7-7740X z łatwością będzie osiągał 5 GHz

Intel Core i7-7740X to produkt, którego grupa odbiorców jest dość niejasna. Procesor posiada tylko 4 rdzenie i 8 wątków, nie został wyposażony w obsługę RAM w trybie czterokanałowym, ani nie posiada więcej linii PCIe względem Kaby Lake, nie oferuje też znaczącego przyrostu wydajności. Wyróżniają go ogólnie duże możliwości podkręcania i spore szanse na zakup podatnego na OC egzemplarza. Czy to wystarczająco by zachęcić klientów do zakupu?

Serwis VideoCardz przetestował aż 100 sztuk procesora Intel Core i7-7740X. Z ich testów wynika, że większość egzemplarzy bez większych problemów powinno przekroczyć barierę 5 GHz jeszcze przy 1,215 V. Taki wynik osiągnęło 76% sprawdzonych układów. W przypadku najlepszych układów, nieznacznie podniesione napięcie do ~1.255V pozwala już na osiągnięcie 5,2 GHz. Niestety zdarzyć się może, że napięcie wymagane do osiągnięcia zadowalającego taktowania wyniesie znacznie więcej i procesor do stabilnej pracy przy 5 GHz będzie wymagał 1,341V. Co będzie dodatkowo skutkować jeszcze większą emisją ciepła.

Czy duży potencjał do podkręcania, to wystarczający argument, by zachęcić do zakupu Intel Core i7-7740X? Ogólny koszt platformy zbudowanej wokół i7-7740X zdaje się być zbyt wysoki w stosunku do tego, co oferuje.

Intel rekomenduje montaż chłodzenia wodnego AIO nie tylko w przypadku podkręcania procesora, ale nawet przy bazowych taktowaniach. Niestety, nawet z domyślnymi zegarami  procesory są gorące, a chłodzenie AIO wcale nie pomaga zbyt wiele. Na wykresach przedstawiających temperaturę pracy widać, że układy zgłaszają temperatury rzędu 60-70 stopni w benchmarkach wydajnościowych. Gdy poddać je długotrwałemu obciążeniu, słupki wędrują już znacznie wyżej. W przypadku chłodzenia powietrzem temperatury potrafią dobić do 90 stopni. Kolor zielony na wykresie to chłodzenie powietrzne, czerwony to Cooler Master Liquid 240, a niebieski to Corsair H110.

Rzut okiem na potencjał i7-7740X do overclockingu

Co do mocy obliczeniowej procesora, to okazuje się, że nie jest on wiele wydajniejszy niż i7-7700K i i7-6700K. Różnice są właściwie marginalne. W cenie 339 dolarów otrzymujemy produkt, którego sens istnienia jest dość dyskusyjny. Jeśli do opłacalności zakupu dołączyć wymóg posiadania drogiej płyty X299 i równie drogiego chłodzenia AIO, to jasno widać, że i7-7740X to niezbyt ciekawa propozycja. 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i7-7740X z łatwością będzie osiągał 5 GHz

 0