Intel Core i9-10980XE - pierwsza recenzja nowego flagowego CPU HEDT w sieci

Intel Core i9-10980XE - pierwsza recenzja nowego flagowego CPU HEDT w sieci

W sieci pojawiła się właśnie pierwsza recenzja nadchodzącego procesora Core i9-10980XE, czyli nowego flagowego CPU Intela z segmentu HEDT. Nie wiemy w jaki sposób rumuński portal Lab501.ro wszedł w posiadanie tego procesora, ale uzyskane przez niego wyniki w niektórych testach wydają się być mocno kontrowersyjne, ponieważ Core i9-10980XE zalicza w nich regres w stosunku do swojego poprzednika. Taka sytuacja w rzeczywistości wydaje się być bardzo dziwna i oznaczać może problemu z posiadanym przez portal egzemplarzem (być może jest to próbka inżynieryjna, która nie posiada jeszcze finalnych częstotliwości taktowania zegarów) albo wypuszczenie przez Intel CPU, który zaliczy regres wydajności (przynajmniej w niektórych zastosowaniach), co wydaje się być mało prawdopodobne. Z tego też powodu radzimy podchodzić do przedstawionych tu wyników z dużym dystansem.

W sieci pojawiła się właśnie pierwsza recenzja nadchodzącego procesora Core i9-10980XE, czyli nowego flagowego CPU Intela z segmentu HEDT.

Intel Core i9-10980XE - pierwsza recenzja nowego flagowego CPU HEDT w sieci

Na wstępie warto zaznaczyć, że Core i9-10980XE to układ z rodziny Cascade Lake-X, który powinien oferować niemal identyczne IPC, jak poprzednik Skylake-X, ale mieć przewagę za sprawą wykorzystania zestawu instrukcji DLBoost wspomaganych przez sztuczną inteligencję, poprawiony algorytm taktowania boost wielu rdzeni, wyższe prędkości taktowania i co najważniejsze, podwojenie wydajności w stosunku do ceny, ponieważ nowe procesory HEDT Intela są praktycznie dwa razy tańsze od poprzedników (a przynajmniej modele z wyższej półki). Wyposażony w 18 rdzeni i9-10980XE uzyskuje przewagę nad 12-rdzeniowym Ryzenem 9 3900X w testach opartych o symulacje i rendering, ale nie tak dużą, jak można było się spodziewać po układzie, który posiada o 50% więcej rdzeni. Wynikać może to z faktu, że chip AMD jest w stanie dłużej utrzymywać wyższą prędkość Boost na wszystkich rdzeniach. Z kolei w testach, które nie tylko skalują się dobrze w zakresie rdzeni, ale i są pamięciożerne, takich jak7-zip czy Media, procesor Intela powiększa swoją przewagę, a to za sprawą czterokanałowego interfejsu pamięci, który jest w stanie szybciej zaspokajać potrzeby rdzeni.    

Intel Core i9-10980XE - pierwsza recenzja nowego flagowego CPU HEDT w sieci

Jeśli zaś chodzi o gry i benchmarki 3D związane z gamingiem, to i9-10980XE marginalnie wyprzedza Ryzena 9 3900X w teście fizyki 3DMark. To potwierdzałoby doniesienia, że nadchodzący 16-rdzeniowy Ryzena 9 3950X  wypada pod tym względem lepiej niż i9-10980XE. W samych grach Core i9-10980XE  idzie niemal łeb w łeb z Ryzenem 9 3900X, ale Core i9-9900K wciąż jest tu niedościgniony. Jeśli zaś chodzi o wspomniane kontrowersyjne rezultaty, to mowa przede wszystkim o Cinebench, który stanowi jeden z najbardziej podstawowych benchmarków CPU. 10980XE przetestowany został w Cinebench R20, gdzie uzyskał 8563 punkty, natomiast  jego poprzednik przeważnie osiąga w tym teście ok. 8800 pkt. Oznacza to, że nowość Intela zaliczyłaby jakiś 3% regres. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku testu fizyki FireStrike Extreme w ramach 3DMark, ale tutaj problem stanowić może samo oprogramowanie, które źle skaluje się powyżej 8 rdzeni.     

Intel Core i9-10980XE - pierwsza recenzja nowego flagowego CPU HEDT w sieci

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-10980XE - pierwsza recenzja nowego flagowego CPU HEDT w sieci

 0