Intel Core i9-7900X - w sieci pojawiają się pierwsze testy

Intel Core i9-7900X - w sieci pojawiają się pierwsze testy

Nowe procesory Intela budzą mieszane odczucia. Z jednej strony mamy świetną wydajność i potencjał do podkręcania, a z drugiej zbyt wysokie ceny, w porównaniu do tego co oferuje konkurencja. Do tego dochodzi zamieszanie wokół rezygnacji z lutowanego IHS, mogące powodować wzrost temperatur i konieczność stosowania wydajniejszego, a przy tym i droższego układu chłodzenia. 

Pomimo obowiązującego embargo na recenzje nowych procesorów, niektóre portale zdobyły egzemplarze Intel Core i9-7900X, które nie pochodziły bezpośrednio od producenta. Udało się w ten sposób obejść zakaz publikowania testów przed wyznaczonym terminem. Jednym z takich portali jest Hexus, gdzie zamieszczono obszerny test 7900X. Rezultaty nie powinny zaskakiwać, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że wyniki mogą się jeszcze zmienić. Platforma może nie być w pełni gotowa i z pewnością wymaga wprowadzenia kilku poprawek i aktualizacji. Drugim portalem, który opublikował wyniki benchmarków, rzekomo bez łamania umowy o zachowaniu poufności, jest Bit-Tech. W obu przypadkach niestety nie znamy platformy wykorzystanej do sprawdzenia możliwości procesorów. Warto jednak zapoznać się rezultatami testów, bo już w tym momencie widać duży potencjał drzemiący w i9-7900X.

Procesory Intel Core i9-7900X odznaczają się wysoką wydajnością i dużymi możliwościami podkręcania. Okupione jest to jednak ilością wydzielanego ciepła i sporym poborem prądu.

i9_0

i9_1

i9_3

i9_4

i9_5

i9_6

i9_2

i9_8

i9_9

 

 

                                 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak widać wyniki prezentują się całkiem nieźle. Obydwie redakcje przyznają, że i potencjał OC nie zawodzi. W obu przypadkach osiągnięto stabilne 4,7 Ghz przy napięciach 1,25 i 1,28 V. Niepokoić się można jedynie o temperatury, sięgające 100 stopni Celsjusza - nic dziwnego, że Intel zaleca stosowanie układów chłodzenia wodnego AIO. Słupki poboru prądu na wykresach również nie wyglądają najlepiej. Na inne testy porównawcze, obejmujące choćby więcej gier, musimy jeszcze chwilę poczekać. Po zakończeniu embarga oraz po wypuszczeniu aktualizacji biosów przez producentów płyt głównych, czeka nas zapewne wysyp recenzji.

Intel Core i9-7900X ma do dyspozycji 10 rdzeni i 20 wątków. Bazowe taktowanie procesora wynosi 3,3 Ghz oraz do 4,3 Ghz w Turbo Boost 2.0 i do 4,5 Ghz w Turbo Boost 3.0. Nowość w momencie premiery, czyli 26 czerwca tego roku, ma kosztować 999 $.

 

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-7900X - w sieci pojawiają się pierwsze testy

 0