Intel Core i9-7980XE -18-rdzeniowy procesor przetestowany

Intel Core i9-7980XE -18-rdzeniowy procesor przetestowany

W ostatnim czasie docierały do nas głównie przecieki na temat procesorów Coffee Lake, ale tym razem w sieci pojawiły się nowe doniesienia odnośnie flagowego układu Skylake-X, czyli Core i9-7980XE, który może pochwalić się rekordową liczbą rdzeni (przynajmniej jeśli chodzi o pecetowe CPU).

Benchmarki tego procesora opublikowano na forum Korean Bulletin, gdzie pochwalono się wynikami testów CPU w 3Dmarks FireStrike Physics, ale też rezultatami jego młodszego brata Core i9-7920X. Poniżej możecie zobaczyć, że osoba testująca podkręciła procesor do poziomu 4,8 GHz na wszystkich rdzeniach i jednocześnie udało jej się utrzymać temperatury poniżej poziomu 90°C. Jak podaje WCCFtech, w tym celu zastosowano chłodzenie wodne oraz płytę główną ASUS Rampage VI APEX X299. Użytkownik tego procesora uzyskał imponujący wynik FireStrike na poziomie 37 485 pkt. z użyciem wszystkich 18 rdzeni pracujących z częstotliwością taktowania 4,8 GHz. Dla przykładu 10-rdzeniowy 7900X osiąga w tym samym teście ok. 10 000 pkt. Co sugerować może, iż i9-7980XE dostarczy niesamowitą wydajność oraz spory potencjał OC.

Najnowsze przecieki wskazują nie tylko na bardzo wysoką wydajność procesora Core i9-7980XE, ale także jego spory potencjał OC

 Inną kwestią pozostaje, czy układ ten powinien w ogóle być rozważany przez graczy i czy opłaca się go kupować do gamingu. W tym przypadku (jak z innymi procesorami HEDT, w tym Threadripperami) sięganie po tego typu CPU wydaje się być przesadą, szczególnie w kontekście ceny, ponieważ 7980XE wyceniony jest na aż 2000 USD,  co oznacza, że płacimy tu aż 111 USD za rdzeń. Wnioskując z testów, gry nie będą stanowić większego wyzwania dla tego CPU i to skierowane jest przede wszystkim do twórców treści wideo czy VR, które zajmują się renderowaniem oraz ich przetwarzaniem. Nie zmienia to jednak faktu, że Core i9-7980XE zapowiada się na prawdziwą bestię i ciekawi nas jak wypadnie w bezpośrednim pojedynku z topowym Threadripperem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-7980XE -18-rdzeniowy procesor przetestowany

 0