Intel Core i9-7980XE - pierwsze wyniki testów

Intel Core i9-7980XE - pierwsze wyniki testów

Flagowy procesor HEDT na 2017 rok od Intela, czyli Core i9-7920XE, to 18-rdzeniowy potwór, który jak mówią złośliwi zaprojektowany został tylko z jednego powodu - by przebić pod względem liczby  rdzeni Threadripper 1950X, który oferuje ich 16.

Core i9-7980XE to obecnie najdroższy desktopowy CPU, a przynajmniej teoretycznie, ponieważ nie trafił jeszcze do sprzedaży. Mimo to pierwsi szczęśliwcy mieli okazję przetestować wczesne próbki inżynieryjne tego modelu. Co ciekawe, nie należy spodziewać się dużej ilości recenzji tego procesora, ponieważ z doniesień wynika, że Intel nie jest zainteresowany dostarczaniem modeli testowych dużej ilości recenzentów i zapewne na taki przywilej będą mogli liczyć tylko wybrańcy. Biorąc jednak pod uwagę, że jest to bardzo niszowy produkt, trudno się temu dziwić. Tym bardziej, że większość twórców treści zapewne zdecyduje się na Threadrippera 1950X lub nawet Core i9-7960X, który jest o 300 USD tańszy i oferuje tylko 2 rdzenie mniej. Jak wypada jednak wydajność Core i9-7980XE i czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowym królem?

Core i9-7980XE to bardzo specyficzny procesor skierowano do wąskiego grona odbiorców, ale tak naprawdę ten produkt stnaowić ma przede wszystkim pokaz możliwości Intel, który nie chcę ustępować pola AMD w segmencie HEDT

Coolenjoy przeprowadziło stosowne benchmarki, a CPU sprawdzone zostało na płycie głównej ASUS APEX, która zaprojektowana została z myślą o podkręcaniu. W trakcie testów w Cinebench odkryto, że częstotliwość taktowania wszystkich rdzeni CPU wzrasta do 4,2 GHz, ale nie wiemy, czy jest to spowodowane właściwością płyty głównej czy też może tak powinno być.  Z oficjalnych danych wynika zaś, że prędkość układu w Turbo Boost Max 3.0, który obejmuje tylko dwa rdzenie, podnosi się do 4,4 GHz, a w Turbo Max 2.0 do 4,2 GHz. Poniżej możecie zapoznać się z rezultatami benchmarków, ale trzeba odnotować, że w przypadku 7980XE nie naniesiono ich na wykresy. Autor podkreślił zaś, że nie zmieniał nic prócz profilu pamięci XMP. Najciekawszy zdaje się rezultat jednordzeniowy w Cinebench, który jest identyczny jak w 7900X i 7820X, co oznacza dobre CPU do jednowątkowych zastosowań. Embargo na recenzje powinno spaść w przyszłym tygodniu, więc nie powinniśmy długo czekać na weryfikację tych informacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-7980XE - pierwsze wyniki testów

 0