Intel Core i9-9900K uchwycony na zdjęciu z IHS w stylu Sandy Bridge

Intel Core i9-9900K uchwycony na zdjęciu z IHS w stylu Sandy Bridge

Wiemy już naprawdę sporo o nadchodzącej 9. generacji procesorów Intel Core, znanej pod nazwą kodową Coffee Lake Refresh. Jedną z częściej powtarzających się informacji na ich temat jest przejście z typowej pasty termoprzewodzącej (popularny glut) na lutowany IHS (przynajmniej w ośmiordzeniowych modelach Core i9-9900K i Core i7-9700K). Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które próbują podkręcać procesory w domowym zaciszu, ponieważ zastosowanie „luta” powinno przełożyć się na lepsze odprowadzanie ciepła przez CPU, czyli też niższe temperatury, a tym samym dawać więcej swobody w zakresie zwiększania częstotliwości taktowania zegarów, co bezpośrednio przekłada się na wyższą wydajność. Najnowszy przeciek pozwala nam zaś przyjrzeć się nowemu rozwiązaniu Intela na przykładzie procesora  Intel Core i9-9900K.

Intel po wielu latach powraca do lutowanego IHS na swoich procesorach. Nowe CPU będą kręcić się jak modele z rodziny Sandy Bridge?

Intel Core i9-9900K uchwycony na zdjęciu z IHS w stylu Sandy Bridge

Intel Core i9-9900K i Core i5-9600K 

Powrót do lutowanego IHS wydawał się być nieunikniony, ponieważ Intel od dłuższego czasu zmagał się z duża krytyką osób niezadowolonych z zastosowania pasty, co było szczególnie widoczne w przypadku dwóch ostatnich generacji układów Core. Trudno się temu dziwić, ponieważ procesory Niebieskich sprzed lat, które wyposażono w STIM (lut), miały mniejsze problemy z przegrzewaniem się oraz charakteryzowały się zdecydowanie większym potencjałem podkręcania. Nie bez znaczenia jest tu również zapewne mocna konkurencja ze strony AMD, które korzysta z naprawdę imponującego lutowanego rozpraszacza ciepła, który został nawet usprawniony w drugiej generacji tych CPU. Intel czując zaś oddech konkurencji na plecach, zmuszony jest do bardziej zdecydowanych działań, stąd też i krótsze kadencje poszczególnych generacji, zwiększenie liczby rdzeni czy właśnie powrót do lutowanego IHS.

Na wspomnianych zdjęciach, opublikowanych przez XFastest, mamy okazję przyjrzeć się nowemu designowi Intela, jak również porównać procesor Core i9-9900K do Core i7-8700K. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec tu kilka istotnych różnić, jak np. fakt, że nowe CPU jest nieco większe, ale nie powinno to dziwić, pomimo zastosowania tego samego procesu technologicznego (14 nm), ponieważ nowy układ posiada 8 rdzeni i 16 wątków, a nie odpowiednio 6 i 12, jak w przypadku flagowca poprzedniej generacji. Sama konstrukcja rozpraszacza ciepła mocno przypomina to, co pamiętamy jeszcze z procesorów Sandy Bridge, które debiutowały na rynku w 2011 roku. Core i9-9900K wykorzystuje pozłacany lut, a dostrzec możemy również STIM (Solder Thermal Interface Material), czyli wysokiej jakości materiał stosowany pomiędzy CPU i IHS. Wygląda to bardzo obiecująco, tym bardziej, że docierają do nas doniesienia o naprawdę dużym potencjalne OC nowych procesorów Intela. Te zadebiutować mają już wkrótce i przypominamy, że na starcie otrzymamy trzy modele: 8-rdzeniowy i 16-wątkowy Core i9-9900K, 8-rdzeniowy i 8-wątkowy Core i7-9700K oraz 6-rdzeniowy i 6-wątkowy Core i5-9600K.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-9900K uchwycony na zdjęciu z IHS w stylu Sandy Bridge

 0