Intel Foundry przyniosło straty na poziomie 7 miliardów dolarów w samym 2023 roku

Intel Foundry przyniosło straty na poziomie 7 miliardów dolarów w samym 2023 roku

Jednym z trzech filarów strategii Intela, zwanej IDM 2.0, jest oferowanie swoich usług produkcyjnych firmom bez fabryk. W przeszłości Intel wykorzystywał swoje fabryki wyłącznie do produkcji własnych chipów, a teraz chce konkurować z TSMC i Samsungiem na globalnym rynku odlewniczym. Jednak taka próba konkurowania nie jest tania, a teraz mamy dokładne dane na ten temat.

Firma zorganizowała seminarium internetowe, aby omówić swoją działalność produkcyjną z inwestorami i analitykami branżowymi, ujawniając po raz pierwszy, że była to dziura bez dna i że straty szybko nie ustaną. Według podsumowania Reutersa Intel ujawnił, że w 2022 r. stracił 5,2 miliarda dolarów na kontraktowej działalności produkcyjnej, a w 2023 r. liczba ta wzrosła do 7 miliardów dolarów. Intel spodziewa się, że liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej w 2024 r., kiedy według niego straty osiągną szczyt. Patrząc w przyszłość, oczekuje się, że osiągnie próg rentowności około 2027 r.

 Intel ujawnił, że w 2022 r. stracił 5,2 miliarda dolarów na działalności Intel Foundry, a w 2023 r. liczba ta wzrosła do 7 miliardów dolarów.

Według dyrektora generalnego Pata Gelsingera jedną z największych przeszkód stojących przed Intel Foundry była znacznie opóźniona decyzja o przejściu na maszyny do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV). Firma jako ostatnia z dużych fabryk przeniosła się na EUV w związku z procesem Intel 4, cztery lata za swoimi rywalami, Samsungiem i TSMC dopiero we wrześniu 2023 r. Gelsinger ma nadzieję naprawić ten błąd, będąc pierwszą fabryką, która przejdzie na litografię High-NA. Firma niedawno ogłosiła, że ​​w swojej fabryce w Oregonie montuje już pierwszą na świecie maszynę High-NA.

Gelsinger wyjaśnił, że skutkiem złych decyzji podejmowanych w przeszłości jest konieczność nadal dokonywania zakupów wafli od innych firm, zwłaszcza od swojego głównego rywala, TSMC. Zaznaczył, że firma obecnie zleca na zewnątrz około 30% peodukcji, ale planuje zmniejszyć ten odsetek do około 20% w przyszłych latach. Wprowadzenie niedawno litografii EUV będzie sprzyjać tym wysiłkom, gdyż Intel dąży do wycofania się ze starszych maszyn i przeniesienia swoich linii produkcyjnych na nowocześniejsze technologie.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Foundry przyniosło straty na poziomie 7 miliardów dolarów w samym 2023 roku

 0