Intel Gen11 - obiecujące wyniki iGPU w benchmarku Ashes of the Singularity

Intel Gen11 - obiecujące wyniki iGPU w benchmarku Ashes of the Singularity

Intel w ostatnim czasie mocno stawia na rozwój swoich GPU i choć, co oczywiste, najwięcej emocji wzbudzają nadchodzące samodzielnie karty graficzne niebieskiej ekipy, które zadebiutować mają na rynku w przyszłym roku, to jednak bardzo ciekawie zapowiada się także kolejna generacja zintegrowanych układów graficznych tego producenta. Anonimowe źródło opublikowało bowiem wyniki testu czterordzeniowego procesora Ice Lake wyposażonego w iGPU Gen11 w popularnym benchmarku Ashes of the Singularity (AotS). Warto przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu, w bazie danych programów GFXBench i CompuBench pojawiły się już pierwsze rezultaty tego układu graficznego, które okazały się być całkiem zaskakujące. Nadchodzące iGPU okazało się być dużym skokiem wydajnościowym względem Gen9 i pobiło nawet rywali od AMD, w tym układy Vega 10 (ten znaleźć można w Ryzenie 7 2700U) czy Vega 11 (w Ryzenie 5 2400G). Tego typu syntetyczne benchmarki nie zawsze są jednak wiarygodne, a AoTS pozwala lepiej oszacować możliwości tej grafiki w rzeczywistych zastosowaniach.

W sieci pojawiły się wyniki testu czterordzeniowego procesora Ice Lake wyposażonego w iGPU Gen11 w popularnym benchmarku Ashes of the Singularity (AotS).

Intel Gen11 - obiecujące wyniki iGPU w benchmarku Ashes of the Singularity

Wspomniany procesor należy do rodziny Ice Lake i wyposażony jest w cztery rdzenie z obsługą technologii Hyper-Threading, co oznacza osiem wątków na pokładzie. Częstotliwość taktowania CPU wynosi tu zaledwie 1,3 GHz, co sugerować może, że mamy do czynienia z niskonapięciową jednostką. Ten scenariusz zdaje się także potwierdzać sufiks „LP” w opisie iGPU. Bliżej nieznany procesor został przetestowany w najnowszej wersji gry Ashes of the Singularity (rewizja 2.77.54698.0) na niskich ustawieniach przy rozdzielczości 1080p i z wykorzystaniem API DirectX 11. Bazując na uzyskanym przez niego wyniku, zakładać można, że Gen11 oferować będzie wyższą wydajność od UHD Graphics 630 o nawet o blisko 50%, co oznacza naprawdę bardzo duży wzrost. Porównanie z produktami AMD także wypada korzystnie, przynajmniej z Vegą 10, ponieważ Gen11 nieznacznie pokonuje to iGPU  (o 1,34%), choć już bardzo wyraźnie przegrywa z Vegą 11 (uzyskuje wyniki słabsze o ok. 90%). Co ciekawe jednak, Gen11 osiąga zbliżone rezultaty do GeForce’a MX130, co oznaczać może, że te budżetowe układy NVIDII wkrótce mogą stać się bezużyteczne.

Wyniki z benchmarku Ashes of the Singularity zdają się mocno odbiegać od tego co widzieliśmy wcześniej w GFXBench oraz CompuBench. Są tu jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na tak duże różnice pomiędzy tymi rezultatami. Dla przykładu, procesor Ice Lake przetestowany w GFXBench oraz CompuBench zdaje się być wyposażony w układ graficzny Iris Plus Graphics 940, natomiast w teście Ashes of the Singularity ewidentnie mamy do czynienia z iGPU UHD Graphics. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest to niskonapięciowy model, co oznacza, że najprawdopodobniej dedykowany jest on laptopom, co również ma duże znaczenie. Kolejne tygodnie powinny przynieść nowe informacje w temacie, które zapewne nieco rozjaśnią sytuację, ale mimo wszystko następna generacja iGPU od Intela zapowiada się obiecująco.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Gen11 - obiecujące wyniki iGPU w benchmarku Ashes of the Singularity

 0