Intel i AMD mają problem? Microsoft i Oracle testują 80-rdzeniowy Ampere

Intel i AMD mają problem? Microsoft i Oracle testują 80-rdzeniowy Ampere

Ampere, to startup celujący w stworzenie procesora przeznaczonego do centrów danych, który powstał na zgliszczach Applied Micro Circuits. Firma ogłosiła teraz, że jest w stanie prześcignąć serwerowe procesory konkurencji i to te z najwyższej póki - mówimy tu o AMD Epyc oraz Intel Xeon 'Cascade Lake'. Co więcej, mówi się, że ich 80-rdzeniowy procesor  Ampere Altra Arm, zbudowany w procesie 7 nm TSMC ma zapewniać wydajność na poziomie konkurencji, jednak z lepszą efektywnością.  Próbne wersje Ampere Altra 210W są już wysyłane do najważniejszych firm jak Microsoft i Oracle i będą dostępne w formie platform z jednym i dwoma socketami. Masowa produkcja układów zaplanowana jest na połowę 2020 roku.

Ampere Altra Arm - 80-rdzeniowy proceor testują już największi gracze na rynku. Czy stratup może zagrozić Intelowi i AMD na rynku serwerowym?

Renee James, założycielka i dyrektor generalny Ampere, jest byłym prezesem Intela. James mówi, że nowy Ampere Altra został zaprojektowany tak, aby wyróżniać się pod względem zastosowań chmurowych oraz w skrajnych obciążeniach. W szczególności Ampere Altra jest uważany za "pierwszy w branży 80-rdzeniowy natywny chmurowy mikroprocesor". Czym zatem różni się Ampere Altra i co sprawia, że ​​jest lepszym wyborem do przetwarzania w chmurze niż AMD Epyc lub Intel Xeon? Według komunikatu prasowego Ampere, sposób, w jaki chmura wykorzystuje wydajność procesora, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną, znacznie różni się od bardziej tradycyjnych środowisk korporacyjnych centrów danych. Atiq Bajwa, CTO Ampere i główny architekt dostarczyli nieco informacji na temat działania Altry. Bajwa wyjaśnił, że jednowątkowe rdzenie Ampere Altra oraz zagęszczone, energooszczędne serwery mogą zapewnić "niezawodną, ​​trwałą wydajność oraz wysoki poziom izolacji i bezpieczeństwa dla każdego klienta, niezależnie od tego, co inni najemcy mogą uruchamiać w tych środowiskach". 64-bitowy Ampere Altra jest oparty na platformie Arm Neoverse N1.

Cechy Ampere Altra:

  • Do 80 rdzeni jednowątkowych w 1P i 160 rdzeni w platformie 2P
  • Technologia 7 nm
  • 8 kanałów DDR4-3200 przy 2 DPC, obsługujących do 4 TB pamięci na gniazdo
  • 128 linii PCIe Gen4 na 1P i 192 linie PCIe Gen4 na platformach 2P
  • CCIX
  • Dwie 128-bitowe jednostki SIMD
  • Przyspieszenie AI przy użyciu instrukcji int8 i fp16
  • Klasa RAS
  • Arm v8.2 +, SBSA Poziom 4

Microsoft ocenia układy Ampere w swoich laboratoriach pod kątem wykorzystania ich w chmurze Azure. Tymczasem Oracle planuje wykorzystywać układy Ampere w swoich usługach i optymalizuje większość swojego oprogramowania, w tym Oracle Linux, Oracle Java i Oracle Database, aby działać na Altra. Oracle wcześniej zainwestował 40 mln USD w Ampere. Komunikat prasowy Ampere wymienia również inne firmy, które testują nowe procesory i są wśród nich Canonical, VMware, Lenovo, Micron i Gigabyte.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel i AMD mają problem? Microsoft i Oracle testują 80-rdzeniowy Ampere

 0