Intel idzie na całość. Szykuje procesory o TDP 500 W

Intel idzie na całość. Szykuje procesory o TDP 500 W

Yuuki_ans na X (dawniej Twitter) opublikował slajd przedstawiający większość (jeśli nie wszystkie) nadchodzących procesorów Intela z serii Xeon 6, z jednostkami Granite Rapids i Sierra Forest. Wyciek pokazuje, że Intel masowo zwiększa liczbę rdzeni w swoich dwóch platformach procesorów serwerowych nowej generacji, ale kosztem absurdalnego zużycia energii. CPU Granite Rapids z największą liczbą rdzeni — Xeon 6 6980P, może pochwalić się 128 rdzeniami i rekordowo wysokim TDP na poziomie 500 W.

Intel wyposaży pięć procesorów Xeon 6 w tak wysoki współczynnik TDP wynoszący 500 W, w tym cztery najpotężniejsze jednostki Granite Rapids, a nawet flagowca z serii Sierra Forest składającego się wyłącznie z energooszczędnych rdzeni. Nowy limit Intela o mocy 500 W jest zdecydowanie wyższy niż w jego poprzednich układach Xeon Scalable, które osiągają maksymalną moc od 350 W do 385 W.

Intel wyposaży pięć procesorów Xeon 6 w tak wysoki współczynnik TDP wynoszący 500 W.

Jednak dzięki temu dodatkowemu zapasowi mocy Intel był w stanie podwoić liczbę rdzeni dostępnych w procesorach Granite Rapids z 64 do 128 rdzeni. To ogromna zmiana, która znacznie zwiększy wydajność wielordzeniową Granite Rapids. Poza tym jest to pierwsza architektura procesorów serwerowych firmy Intel, która pod względem liczby rdzeni przewyższa odchodzącą serię AMD EPYC 9654 (Genoa).

intel

Ta sama strategia jest też widoczna w pierwszym rywalu AMD EPYC 9754 Bergamo od Intela o nazwie kodowej Sierra Falls. Ta seria w całości składać będzie się bowiem z rdzeni E, a flagowy model, który nie ma jeszcze nazwy, jest wyposażony w 288 rdzeni, pokonując flagowy model AMD Zen 4c ze 128 rdzeniami.

Granite Rapids to architektura procesorów nowej generacji firmy Intel, która zastąpi Emerald Rapids. Ta wykorzystuje nową strategię pakowania obejmującą podwójne chipsety I/O w połączeniu z różnymi konfiguracjami rdzenia obliczeniowego wykonanego litografii Intel 3. W przypadku rdzeni P Intel wykorzystuje nową architekturę nazwaną Redwood Cove, która jest wyposażona w akcelerację AMX FP16, większą pamięć podręczną L1 i zapewnia wyższą wydajność IPC.

Ogólnie rzecz biorąc, Intel twierdzi, że Granite Rapids zapewni od 2 do 3 razy większą wydajność w przypadku mieszanych obciążeń AI i do 2,8 razy większą przepustowość pamięci.

Sierra Forest to pierwsza w historii architektura serwerowych CPU Xeon firmy Intel składająca się wyłącznie z rdzeni E. Gigant z Santa Clara wykorzystuje w niej nowe rdzenie Sierra Glen, które są zoptymalizowane pod kątem obciążeń o skalarnej przepustowości, takich jak przetwarzanie natywne w chmurze. Intel twierdzi, że Sierra Forest dostarczy 2,5 razy większą gęstość szaf serwerowych i 2,4 razy wyższą efektywność niż starsze procesory Xeon czwartej generacji.

Zdaje się, że Intel szykuje największy generacyjny skok w ramach swoich serwerowych procesorów, od dłuższego czasu. Jednakże, podobnie jak w przypadku układów 13. i 14. generacji do komputerów stacjonarnych, wygląda na to, że firma w mniejszym stopniu skupia się na zużyciu energii, a bardziej na czystej wydajności. W rezultacie producenci serwerów będą musieli zaprojektować nowe rozwiązania chłodzące, aby móc wdrożyć w swoich systemach CPU z zawrotną wartością TDP wynoszącą 500 W.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel idzie na całość. Szykuje procesory o TDP 500 W

 0