Intel Jasper Lake - nowa generacja 10 nm Pentiumów i Celeronów ujawniona w przecieku

Intel Jasper Lake - nowa generacja 10 nm Pentiumów i Celeronów ujawniona w przecieku

Do sieci wyciekły właśnie szczegóły odnośnie nadchodzącej rodziny procesorów Intel Jasper Lake, która napędzana będzie przez 10 nm architekturę Tremont (Atom). Te CPU trafić mają do budżetowych laptopów i chłodzonych pasywnie mini desktopów, a ich premiera planowana jest na początek 2021 roku. Technologia Tremont zaprojektowana jest z myślą o niskonapięciowych platformach x86 i dostarczyć ma spory wzrost wydajności względem poprzedniej generacji (Gemini Lake), która bazuje jeszcze na 14 nm architekturze Goldmont. Według Intela spodziewać mamy się tu średnio 30% wzrostu wydajności IPC, przy zachowaniu superefektywności energetycznej. Układy Lakefield to pierwsze produkty, który robią użytek z Tremont, wykorzystując tę architekturę w hybrydowych SoC, gdzie otrzymujemy mniejsze rdzenie Atom w połączeniu z większymi Cove.  

Do sieci wyciekły właśnie szczegóły odnośnie nadchodzącej rodziny procesorów Intel Jasper Lake, która napędzana będzie przez 10 nm architekturę Tremont.

Wracając jednak do Jasper Lake, gigant z Santa Clara zdaje się planować przynajmniej po trzy stacjonarne i mobilne modele. TDP tych pierwszych wynosić ma 10 W, a laptopowych 6 W. Tak prezentować mają się desktopowe procesory Jasper Lake (10 W):

  • Pentium Silver N6005: 4 rdzenie i 4 wątki, bazowe taktowanie 2,0 GHz, do 3,3 GHz w trybie boost dla wszystkich rdzeni, iGPU UHD Graphics i 4M L2 cache.
  • Celeron N5105: 4 rdzenie i 4 wątki, bazowe taktowanie 2,0 GHz, do 2,8 GHz w trybie boost dla wszystkich rdzeni, iGPU UHD Graphics i 4M L2 cache.
  • Celeron N4505: 2 rdzenie i 2 wątki, bazowe taktowanie 2,0 GHz, do 2,9 GHz w trybie boost dla wszystkich rdzeni, iGPU UHD Graphics i 4M L2 cache.

Tak z kolei prezentować mają się mobilne CPU Intel Jasper Lake (6W TDP):

  • Pentium Silver N6000: 4 rdzenie i 4 wątki, bazowe taktowanie 1,1 GHz, do 3,1 GHz w trybie boost dla wszystkich rdzeni, iGPU UHD Graphics i 4M L2 cache.
  • Celeron N5100: 4 rdzenie i 4 wątki, bazowe taktowanie 1,1 GHz, do 2,83 GHz w trybie boost dla wszystkich rdzeni, iGPU UHD Graphics i 4M L2 cache
  • Celeron N4500: 2 rdzenie i 2 wątki, bazowe taktowanie 1,1 GHz, do 2,8 GHz w trybie boost dla wszystkich rdzeni, iGPU UHD Graphics i 4M L2 cache.

Niewątpliwie możemy spodziewać się ciekawych produktów na bazie tych procesorów, w szczególności w budżetowym segmencie. Więcej szczegółów na temat tych CPU Niebiescy zapewne przedstawią dopiero na targach CES 2020 na początku przyszłego roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Jasper Lake - nowa generacja 10 nm Pentiumów i Celeronów ujawniona w przecieku

 0