Intel kończy produkcję procesorów 8. generacji Coffee Lake

Intel kończy produkcję procesorów 8. generacji Coffee Lake

Intel ogłosił wycofanie ze swojej oferty procesorów Coffee Lake 8. generacji, w tym flagowego Core i7-8700K. Łącznie 31 układów do komputerów stacjonarnych i 3 mobilne procesory znajdujące się w rodzinie Intela 8. generacji osiągną w tym roku status EOL. Wprowadzona na rynek w 2017 roku seria procesorów Intel 8. generacji  do komputerów stacjonarnych była pierwszą odpowiedzią niebieskiego zespołu przeciwko pierwszej generacji procesorów AMD Ryzen o nazwie kodowej Pinnacle Ridge. Intel wypuścił Core i7-8700K jako flagowy procesor, oferujący 6 rdzeni i 12 wątków, co było pierwszym poważnym zwiększeniem ilości rdzeni od prawie dekady. Obecnie Intel oferuje swoje główne procesory z maksymalnie 10 rdzeniami i 20 wątkami, podczas gdy AMD ma 16 rdzeni i 32 wątki w procesorach Ryzen 3000.

Zapotrzebowanie rynku na produkty wymienione w poniższej tabeli [...] przeniosło się na inne produkty Intela. Produkty określone w tym powiadomieniu zostaną wycofane i niedostępne dla dodatkowych zamówień po "końcowej dacie zamówień wycofywanych produktów" - oświadczył Intel.

Według Intela większość procesorów Core 8. generacji jest wycofywana z produkcji. Jak wspomniano w PCN (powiadomienia o zmianie produktu), program przerwania życia procesorów 8. generacji rozpoczął się 1 czerwca. Intel będzie nadal przyjmował zamówienia na procesory 8. generacji do 18 grudnia, a ostatnia partia tych układów zostanie wysłana 4 czerwca 2021 roku. Intel twierdzi, że przyczyną rezygnacji z tych procesorów, jest malejący popyt rynkowy na wymienione produkty. Rodzina Comet Lake 10. generacji oferuje lepszą specyfikację niż procesory stacjonarne 8. generacji w znacznie niższych cenach, dlatego warto przenieść starsze procesory w stan EOL.

Okresy gwarancji i wsparcia technicznego dla zakupionych procesorów pozostaje oczywiście bez zmian i nadal będziesz można kupić używane procesory 8. generacji na rynku, których cena powinna teraz jeszcze bardziej spaść, zwłąszcza że ogólnie rzecz biorąc, procesory Core i3 i Core i5 10. generacji oferują teraz znacznie lepszą wartość i lepszą wydajność niż starsze układy 8. generacji. Powyżej znajduje się pełna lista wszystkich procesorów 8. generacji, które zostaną wycofane.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel kończy produkcję procesorów 8. generacji Coffee Lake

 0