Intel może kupić SiFive - projektanta układów RISC-V, wzmacniając front przeciw Arm

Intel może kupić SiFive - projektanta układów RISC-V, wzmacniając front przeciw Arm

Wiele wskazuje na to, że Intel zastanawia się nad złożeniem oferty wykupu SiFive. Takie informacje podają m.in. Reuters i Bloomberg.  SiFive to startup technologiczny uważany za wiodącego projektanta układów opartych na architekturze open source RISC-V. Kilku twórców RISC-V pracuje w SiFive. Co więcej, Intel, Qualcomm i SK hynix już wykazały mocne zainteresowanie firmą i pokładają w niej spore zaufanie, które przekłada się na znaczące inwestycje. Obecnie szacuje się, że firma jest warta około 2 mld USD. Obecnie SiFive działa w oparciu o model biznesowy podobny do modelu Arm. Firma zajmuje się sprzedażą projektów układów, które następnie są wytwarzane przez fabryki związane z konkretnym kupującym. SiFive może wkrótce jeszcze bardziej zyskać na wartości, gdy dojdzie ostatecznie do przejęcia Arm przez Nvidię. Klienci obawiający się o dostęp do technologii, mogą szukać altewrnatyw.

Na rynku może wkrótce dojść do przetasowania sił. Intel może mocno zainwestować w RISC-V, pozyskując cały dorobek SiFive i zyskując dalsze możliwości konkurowania z architekturą Arm.

Co jednak mocno odróżnia SiFive od Arm, to że RISC-V jest na licencji typu open source, a SiFive wciąż ma wiele możliwości wprowadzania innowacji za pomocą specjalnie zoptymalizowanych projektów RISC-V, które może sprzedawać. SiFive wprowadza standardy open source do projektowania półprzewodników, czyniąc je tańszymi i dostępnymi dla klientów. Jeśli Intel zdecyduje się na przejęcie, pozyska całą "bibliotekę własności intelektualnej, którą mógłby wykorzystać zarówno we własnych chipach, jak i którą mógłby oferować w formie licencji przyszłym klientom, ponieważ pracuje nad budowaniem biznesu poprzez otwieranie swoich fabryk chipów dla osób z zewnątrz" - argumentuje agencja Reutera. Nowy dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, przedstawił plany otwarcia fabryk układów Intela dla wszelkiego rodzaju projektów układów w ramach produkcji kontraktowej. 

SiFive już w marcu informowało, że będzie korzystać z fabryk Intela. Jednak sama technologia to nie wszystko. W SiFive pracuje kilka bardzo wartościowych osób, jak chociażby Chris Lattner – wybitny informatyk z Doliny Krzemowej stojący za językiem programowania Apple Swift, Google Brain i Google TensorFlow, który pracuje nad ułatwieniem programowania różnych rodzajów chipów obliczeniowych. Dyrektor generalny SiFive Patrick Little to z kolei weteran branży chipowej. Do SiFive dołączył w zeszłym roku z Qualcomm, gdzie był starszym wiceprezesem odpowiedzialnym za ich biznes motoryzacyjny. Póki co są to jednak nieoficjalne doniesienia. Dyskusje są wczesne, nie ma gwarancji, że jakiekolwiek porozumienie zostanie osiągnięte, a SiFive może zdecydować się na pozostanie niezależnym.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel może kupić SiFive - projektanta układów RISC-V, wzmacniając front przeciw Arm

 0