Intel może sztucznie ograniczać dostępność procesora Pentium G4560

Intel może sztucznie ograniczać dostępność procesora Pentium G4560

Intel Pentium G4560, czyli dwurdzeniowy procesor z rodziny Kaby Lake pod podstawkę LGA1151, okazuje się być zbyt dobry jak na ofertę Intela, więc producent postanowił coś z tym zrobić. Wynika to m.in. z faktu, że układ otrzymał wsparcie dla technologii HyperThreading - tak przynajmniej twierdzi portal DigiWorthy.

Obsługa 2 rdzeni i 4 wątków oraz rozszerzenie pamięci cache trzeciego poziomu z 2 do 3 MB sprawiły, że procesory Core i3 straciły przewagę nad Pentiumem. Wielu klientów uznało bowiem, że nie ma sensu przepłacać za niemal dwukrotnie droższego Core i3-7100, co miało odbić się na sprzedaży procesorów Core z najniższej półki cenowej. Co prawda Pentium G4560 oferuje wyraźnie niższą częstotliwość taktowania CPU, bo wynosi ona 3,5 GHz, natomiast w Core i3-7100 jest to 3,9 GHz, a także mniej wydajny zintegrowany układ graficzny, ale i tak nie jest to podwód do tak dużej różnicy cenowej pomiędzy tymi modelami.

Pentium G4560 okazał się być zbyt popularny wśród użytkowników poszukujących tańszego, ale wydajnego procesora, więc Intel postanowił sztucznie podnieść jego cenę

Sugerowana cena producenta dla wspomnianego Pentiuma wynosi bowiem jedynie 64 USD, natomiast dla Core i3-7100 jest to już 117 USD. Jak wynika z najnowszych doniesień DigiWorthy, Intel postanowił więc praktycznie uśmiercić ten popularny produkt poprzez redukcję produkcji G4560, co powoduje wzrost jego ceny i tym samym procesor staje się mniej opłacalny. Obecnie średnia cena tego modelu na rynku amerykańskim wynosi już 78 USD, a to dopiero początek i prognozuje się kolejne wzrosty jego ceny, a do tego dostępność tego układu przez całe wakacje ma być ograniczona. Początkowo wydawało się, że problemy z zakupem tego modelu są spowodowane przez duże zainteresowanie ze strony kopaczy kryptowalut, ale okazuje się przyczyna może leżeć po stronie producenta.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel może sztucznie ograniczać dostępność procesora Pentium G4560

 0