Intel może szykować rocznicowy procesor Core i7-8086K

Intel może szykować rocznicowy procesor Core i7-8086K

Zdaje się, że Intel pracuje nad specjalnym procesorem, który uczcić ma 40. rocznicę przełomowego modelu Intel 8086. To 16-bitowe CPU przyczyniło się do popularyzacji i standaryzacji architektury x86 w ramach PC.

Na jednym z chińskich forów pojawiło się zdjęcie procesora Core i7-8086K Anniversary Edition, a także screenshot z BIOS oraz kilku programów identyfikujących nadchodzący układ. Oczywiście tego typu doniesienia lepiej traktować z odpowiednią dawką dystansu, ponieważ możemy mieć do czynienia ze zwykłym oszustwem (co w tym przypadku jest bardzo prawdopodobne). Niemniej jednak, sam procesor zdecydowanie zasługuje na takie uczczenie 40. rocznicy, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego wpływ na nowoczesne CPU, więc wypuszczenie specjalnego procesora z tej okazji byłoby uzasadnionym ruchem ze strony Niebieskich. Dopóki jednak nie pojawią się kolejne doniesienia potwierdzające istnienie Core i7-8086K Anniversary Edition, zalecamy podchodzić do tych informacji ze sporą dawką sceptycyzmu.

Rocznicowy Core i7-8086K Anniversary Edition może być bardzo dobrą formą uczczenia przełomowego procesora Intel 8086

Ze screenshotów wynika, że jest to 6-rdzeniowy (12-wątkowy) CPU z 12 MB pamięci cache L3 na pokładzie i TDP na poziomie 95 W - czyli specyfikacja tego układu jest bardzo zbliżona do modelu Core i7-8700K. W tym wypadku możemy jednak liczyć na wyższe taktowania, ponieważ bazowa prędkość wynosić ma 4 GHz, a w trybie Boost wzrastać nawet do 5,1 GHz (dla porównania w Core i7-8700K jest to odpowiednio 3,7 GHz oraz 4,7 GHz. Procesor został nawet przetestowany w dwóch popularnych benchmarkach (CPU-Z oraz Fritz Chess Benchmark), gdzie wyższe taktowania pozwoliły mu uzyskać nieco lepsze rezultaty niż Core i7-8700K, ale występowały tu problemy z obsługą przez płytę główną, więc ostatecznie spodziewać można się nawet lepszych rezultatów. Jako że mamy tu do czynienia z tą samą architekturą Coffee Lake, to zakładać można, że są to jedynie specjalnie wyselekcjonowane układy, co pozwoliło na uzyskanie tak wysokich prędkości. Intel 8086 debiutował w czerwcu 1978 roku i tym samym rocznicowego procesora spodziewać można się właśnie w okolicach połowy bieżącego roku. Warto też przypomnieć, że Intel w przeszłości wypuszczał już Anniversary Edition swoich produktów, np. Pentium G3258 uczcił 20-lecie marki Pentium. Pojawienie się Core i7-8086K na 40-rocznicę 8086 jest więc prawdopodobne.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel może szykować rocznicowy procesor Core i7-8086K

 0