Intel najwyraźniej skasował swój najbardziej intrygujący hybrydowy CPU

Intel najwyraźniej skasował swój najbardziej intrygujący hybrydowy CPU

Intel anulował kolejny produkt, który miał być wprowadzony na rynek. Nosił on nazwę Thunder Bay i miał łączyć w sobie cechy CPU oraz VPU. Firma pracowała nad tym projektem przez kilka lat i planowano, że będzie on zawierał VPU od firmy Movidius, którą Intel nabył w 2016 roku.

Intel zdecydował o anulowaniu kolejnego produktu, aby usprawnić swoją ofertę. Mowa o procesorze hybrydowym o nazwie Thunder Bay, który łączył w sobie CPU i VPU (jednostki przetwarzania wizji) w jednym pakiecie. Projekt był rozwijany przez ostatnie dwa lata, ale możliwe, że trwało to jeszcze dłużej. Procesor miał łączyć VPU firmy Movidius, którą Intel nabył w 2016 roku, z procesorami Xeon.

Nie wiadomo, czy Intel powróci do wycofanych projektów, gdy będzie to możliwe, ale przynajmniej na razie hybryda CPU-VPU została wyrzucona z harmonogramu.

Później pojawiły się sugestie, że nie będzie to tylko kombinacja Xeonami, lecz również z rdzeniami ARM Cortex-A53, co pozwoliłoby skupić się na różnych zastosowaniach takich jak IoT, technologie smart city i inne. Niestety, te plany zostały zakończone, zanim projekt miał szansę rozpocząć pełną produkcję. Faktycznie, jedna z ostatnich łatek systemu operacyjnego Linux zawierała informację o usunięciu specyficznego kodu Thunder Bay z jądra systemu, ponieważ produkt został wycofany i nie ma klientów końcowych ani użytkowników.

Oprócz aspektów procesora SoC, VPU dobrze nadawałyby się do zastosowań wizyjnych, będąc mikroprocesorami o niskim poborze mocy i akceleratorami AI zaprojektowanymi w celu odciążenia tradycyjnych procesorów. Nie jest jasne, dlaczego Intel wyciągnął wtyczkę z Thunder Bay, chociaż jest prawdopodobne, że firma nadal boryka się z presją ekonomiczną, która doprowadziła ją do zwolnienia co najmniej 500 pracowników w rejonie San Francisco na początku tego roku. Jest to kolejna niespodziewana anulacja produktu, zaraz po niedawnym wycofaniu się Intela z RISC-V.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel najwyraźniej skasował swój najbardziej intrygujący hybrydowy CPU

 0