Intel nie był z nami szczery odnośnie taktowania 28-rdzeniowego CPU

Intel nie był z nami szczery odnośnie taktowania 28-rdzeniowego CPU

Tegoroczna edycja targów Computex przyniosła pojedynek na rdzenie pomiędzy Intelem i AMD w zakresie platformy HEDT. I choć starcie na liczbę rdzeni wygrała czerwona ekipa (32 vs 28), to jednak zapowiedź Niebieskich również zrobiła spore wrażenie, choćby za sprawą wysokiego taktowania.

Nowe procesory HEDT Intela dostarczą CPU wyposażony w aż 28 rdzeni, co jest rekordem dla tego producenta, jeśli chodzi o konsumenckie produkty. Poza tym, platforma zapewni wsparcie dla 6-kanałowych pamięci DDR4. W czasie prezentacji producent pochwalił się, że nadchodzący flagowy procesor z tej serii może pracować z prędkością 5 GHz i to dla wszystkich rdzeni. Okazuje się jednak, że gigant z Santa Clara nie był z nami do końca szczery, ponieważ zapomniał przy okazji demonstracji wspomnieć, że 28-rdzeniowy procesor (ten nie otrzymał jeszcze nazwy) został wcześniej podkręcony, sugerując tym samym, że takie może być jego nominalne taktowanie lub chociaż częstotliwość w trybie Turbo Boost. Przyciśnięty przez redakcję Tom's Hardware przyznał jednak, że najpierw pobawił się nieco OC.

OC takiego CPU wymagało sporo wysiłku i zastosowania ekstremalnych metod oraz specjalnie przygotowanej płyty głównej

Intel nie był z nami szczery odnośnie taktowania 28-rdzeniowego CPU

Oczywiście podkręcenie takiego CPU wymagało sporo wysiłku i zastosowania ekstremalnych metod oraz specjalnie przygotowanej płyty głównej (tę zdaje się dostarczyła firma Gigabyte), by utrzymać stabilną prędkość na poziomie 5 GHz. Intel broni się tłumacząc, że „podekscytowany tym wydarzeniem” Gregory Bryant „zapomniał” użyć słowa podkręcony. Co więcej, starszy wiceprezes firmy w czasie prezentacji wyraźnie podkreślał właśnie tę prędkość, jakby stanowiła ona część specyfikacji układu. Informacja ta zapewne rozczaruje wiele osób, ale 28-rdzeniowy procesor HEDT może nawet nie zbliżyć się do wartości 5 GHz bez zastosowania ekstremalnego OC. Jak na razie Intel nie chce zdradzać jego szczegółów i tym samym zdaje się na los spekulacji. Wiemy jednak, że nowa seria HEDT zadebiutuje na rynku pod koniec roku, więc najbliższe miesiące powinny przynieść więcej szczegółów w tym temacie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel nie był z nami szczery odnośnie taktowania 28-rdzeniowego CPU

 0