Procesory Intel Nova Lake nowej generacji stanowić mają największy skok architektoniczny w historii Intela, większy niż przesiadka na Core, a co więcej mają być produkowane przez TSMC w 2 nm litografii.
Procesory Intela nowej generacji Nova Lake będą produkowane w nowym 2-nanometrowym procesie od TSMC. Tym samym Intel podobno ustawił się w kolejce z Apple po najnowszą litografię tajwańskiego przedsiębiorstwa.
Intel ma jeszcze kilka generacji procesorów, zanim dotrzemy do Nova Lake, które mają zostać wypuszczone na rynek w 2026 roku z kafelkowym CPU wykonanym w nowym 2 nm procesie TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Te układy mają charakteryzować się największą modernizacją architektury w historii firmy, przyćmiewając ogromny skok, jaki Intel wykonał dzięki architekturze Core.
Pierwsze informacje o Nova Lake pojawiały się już dwa i pół roku temu.
Pierwsze informacje o Nova Lake pojawiały się już dwa i pół roku temu. Choć wówczas wydawały się spekulacjami, to już w sierpniu 2021 roku donoszono, że Intel pracuje nad budowaniem od podstaw zupełnie nowej architektury, podobnie jak AMD z Ryzenami, z wydajnością procesora oferującą 50% poprawę względem CPU Lunar Lake. Miał to być również powód, dla którego Glenn Hinton wrócił do firmy.
Płytka procesora na Nova Lake będzie kluczem dla Intela, dlatego firma stawia na 2 nm litografię TSMC. Wcześniej gigant z Santa Clara wypuści na rynek procesory Lunar Lake (również w wersji mobilnej) w nowym 3 nm procesie TSMC. Lunar Lake będzie także wyposażony w ulepszoną jednostkę NPU 4.0 (Neural Processing Unit) zapewniającą duży wzrost wydajności sztucznej inteligencji w porównaniu z Meteor Lake, które właśnie zadebiutowało w układach mobilnych Core Ultra pierwszej generacji.
Co wydaje się dziwne w tym przypadku, to fakt, że największą zmianę architektoniczną procesorów Intela w historii firmy napędzać ma technologia TSMC. Niebiescy mają przecież własny i jak zapewniają „lepszy” proces Intel 18A, który będzie dostępny w drugiej połowie tego roku, tymczasem korzystają z usług konkurencji. Może chodzi o moce przerobowe albo Intel uważa, że technologia TSMC jest bardziej dojrzała.
Czeka nas ciekawy okres, ponieważ Intel zapewne będzie chciał odebrać wpływy AMD zarówno na rynku procesorów do komputerów stacjonarnych i laptopów, jak i w segmencie APU, gdzie ostatnio Czerwoni święcą triumfy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Nova Lake największym architektonicznym przełomem w historii Intela. Zaskakująca decyzja firmy