Intel obiecuje sprzętowe poprawki dla luk Meltdown i Spectre w nowych CPU

Intel obiecuje sprzętowe poprawki dla luk Meltdown i Spectre w nowych CPU

Intel praktycznie cały miesiąc musiał mierzyć się z krytyką ze strony mediów oraz użytkowników jego procesorów, po tym jak ujawniono krytyczne luki w Meltdown i Spectre w CPU firmy z dwóch ostatnich dekad, których załatanie wiąże się z spadkiem wydajności. Wczoraj Niebiescy musieli zmierzyć się z inwestorami i analitykami w trakcie prezentacji swoich ostatnich wyników finansowych.

Prezes firmy, Brian Krzanich, który od początku stara się wychodzić na pierwszy front, zażegnując kryzys, stwierdził w trakcie konferencji, że przed nimi jeszcze sporo pracy w tym zakresie, pomimo że "na okrągło współpracują z klientami i partnerami" przez ostatnich kilka miesięcy, nawet zanim luki zostały publicznie ujawnione. Co prawda Intel wypuścił już łatki dla swoich procesorów, ale okazało się, że te same posiadają poważne błędy, negatywnie wpływające na stabilność pracy CPU, a producent zaapelował nawet, by ich nie wdrażać, pomimo iż wcześniej udostępnił je partnerom i klientom. Twórca Linuxa, Linus Torvalds, nie zostawił w tej sprawie suchej nitki na Intelu i nazwał patche "śmieciami".

Jak też można było się spodziewać, przyszłe procesory Intela otrzymają sprzętowe poprawki dla luk Meltdown i Spectre

Brian Krzanich obiecał jednak jednocześnie, że ich następne procesory, które zadebiutują jeszcze w tym roku, będą wolne od zagrożenia ze strony Meltdown oraz Spectre i to nie za sprawą software'owej łatki, ale otrzymać mają sprzętowe rozwiązanie na poziomie krzemowym. Firma oddelegować miała do tego zadania swoich najlepszych fachowców, a prezes zapewnił, iż są oddani tej sprawie i pewni, że sprostają wyzwaniu. Krzanich nie odniósł się jednak to pozwów, które wymierzono przeciwko Intelowi w związku z tymi wydarzeniami czy też kontrowersyjnej sprzedaży akcji Intela w listopadzie zeszłego roku, kiedy to wiedziano o lukach, ale informacje te nie były jeszcze upublicznione. Co ciekawe, część analityków prognozuje, że Intel może tylko zyskać na tych kontrowersjach, ponieważ sprzedaż nowych, pozbawionych wad procesorów, może okazać się wyższa niż zakładano.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel obiecuje sprzętowe poprawki dla luk Meltdown i Spectre w nowych CPU

 0