Intel odsyła na emeryturę procesor Intel Core K 13. generacji

Intel odsyła na emeryturę procesor Intel Core K 13. generacji

Intel wycofuje procesory Core i5, i7 i i9 Raptor Lake z możliwością podkręcania. Wszystkie chipy serii K w ofercie zostaną wycofane 24 maja 2024 r., po czym sklepy nie będą już mogły ich nabyć.

W dokumentach Intela dotyczących zmian w produkcie stwierdza się, że ostatnie wysyłki procesorów Intel Core 13. generacji z serii K zakończą się 28 czerwca 2024 r. Oznacza to, że raczej nie znikną one z ofert sklepów z dnia na dzień, ale ich dostępność po tej dacie będzie coraz słabsza. Niemniej, do dziś w sklepach można spotkać CPU z 12. generacji Intela, których ceny są naprawdę rozsądne. 

Intel wycofuje procesory Core i5, i7 i i9 Raptor Lake z możliwością podkręcania.

Lista wycofywanych procesorów:

  • Core i9-13900KS
  • Core i9-13900K
  • Core i9-13900KF
  • Core i7-13700K
  • Core i7-13700KF
  • Core i5-13600K
  • Core i5-13600KF

Portal Tom's Hardware odkrył jednak, że Intel mógł nie zaprzestać produkcji procesorów Alder Lake, mimo że są one o całą generację starsze od Raptor Lake. Jeśli zajrzycie na stronę internetową Intek Ark, przekonacie się, że wszystkie chipy Alder Lake są oceniane jako „dostępne”, a nie „wycofane”. Nie mamy jednak jeszcze oficjalnego potwierdzenia ze strony Niebieskich, że rzeczywiście nadal produkują te chipy. 

Seria Raptor Lake miała premierę w 2022 roku i stanowiła duży skok w stosunku do Alder Lake, oferując znacznie wyższe częstotliwości taktowania, większą pamięć podręczną i dwukrotnie większą liczbę rdzeni E w większości modeli. W rezultacie wydajność w grach i wydajność wielowątkowa były znacznie lepsze, dzięki czemu Intel mógł pokonać ówczesne procesory AMD Ryzen 7000.

Nawet dziś Raptor Lake jest nadal bardzo konkurencyjny dzięki Raptor Lake Refresh. Jednak Raptor Lake Refresh to jedynie drobne odświeżenie bez większych zmian, aby poprawić wydajność w porównaniu z Raptor Lake, z wyjątkiem jednostek i7, które otrzymały cztery dodatkowe rdzenie E. Co gorsza, Raptor Lake Refresh był i nadal jest wyceniony drożej niż Raptor Lake, co czyni modele 13. generacji bardziej opłacalną opcją.

Szkoda, że ​​podkręcane chipy Raptor Lake są odsyłane na emeryturę, ale dobra wiadomość jest taka, że ​​ceny procesorów 14. generacji zaczynają spadać. Co więcej, bazowe układy Raptor Lake (bez K w nazwie) są również nadal w sprzedaży i nie zostały wycofane, ale to tylko kwestia czasu, zanim to nastąpi. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel odsyła na emeryturę procesor Intel Core K 13. generacji

 0