Intel oficjalnie przedstawia 56-rdzeniowe Cooper Lake na socket LGA 4189

Intel oficjalnie przedstawia 56-rdzeniowe Cooper Lake na socket LGA 4189

Intel wydał oświadczenie prasowe na chwilę przed ujawnieniem przez AMD serwerowych procesorów wykonanych w 7 nm. Niebiescy ogłosili, że w 2020 roku wprowadzą na rynek należący do rodziny 14nm Cooper Lake 56-rdzeniowy procesor, który będzie można montować w standardowej podstawce. Nowe Xeony będą całkowicie kompatybilne z nową platformą znaną jako Whitley, oferującą lepsze wsparcie I/O oraz zapewniającą kompatybilność dla przyszłej generacji Xeonów Ice Lake, bazujących na procesie 10 nm. Kolejna generacja rodziny Xeon Scalable, znana jako  Cooper Lake (SP) zaoferuje do 56 rdzeni i 112 wątków. Obecna linia Cascade Lake-SP w wersji socketowej oferuje tylko do 8 rdzeni, podczas gdy Cascade Lake-AP SKU dostarczane wyłącznie jako BGA, posiada do 56 rdzeni i 112 wątków z TDP sięgającym nawet 400 W. W 2020 roku ma nastąpić zmiana i Intel zaoferuje 56 rdzeni również w procesorach montowanych w standardowej podstawce, nie tylko w wersji lutowanej do płyty głównej.

Intel zapowiedział 14nm Cooper Lake oferujące do 56 rdzeni i 112 wątków na kilkanaście godzin przed prezentacją AMD - typowa zagrywka marketingowa.

Oprócz większej ilości rdzeni, linia Cooper Lake ma oferować wyższe przepustowości pamięci oraz wyższą wydajność AI. Platforma Whitley, która będzie oparta na gnieździe LGA 4189, będzie również obsługiwać procesory Intel Ice Lake-SP, wyprodukowane w 10 nm. Ice Lake-SP ukaże się również w 2020 roku, nieco po wprowadzeniu Cooper Lake-SP. Platforma Whitley oferować ma obsługę 8-kanałowej pamięci DDR4 oraz PCIe Gen 3.0. Intel ma również wprowadzić platformę 4S/8S znaną jako Cedar Island, która będzie wspierać procesory do 28 rdzeni i 56 wątków, 6 kanałowe DDR4 praz PCIe 3.0.

Procesory Intel Ice Lake-SP będą dostępne około drugiego kwartału 2020 roku i będą wyprodukowane w procesie 10 nm. Układy będą miały do ​​26 rdzeni i będą obsługiwać 8-kanałową pamięć DDR4. Główną nowością procesorów Ice Lake-SP będzie obsługa PCIe Gen 4, która pojawi się w procesorach AMD EPYC Rome jeszcze w tym roku, a konkretnie w trzecim kwartale 2019 roku, wyprzedzając jednocześnie Intela. Procesory Ice Lake-SP będą oparte na zupełnie nowej architekturze rdzenia Sunny Cove dwucyfrowy wzrost IPC i  wzrost ogólnej wydajności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel oficjalnie przedstawia 56-rdzeniowe Cooper Lake na socket LGA 4189

 0