Intel Optane Memory H10 to połączenie pamięci Optane i QLC NAND

Intel Optane Memory H10 to połączenie pamięci Optane i QLC NAND

Intel zaprezentował swoje nowe pamięci Optane, które zoptymalizowane zostały pod kątem ultrabooków, czyli najcieńszych oraz najlżejszych laptopów na rynku. Optane Memory H10, bo tak nazywa się ten produkt, w rzeczywistości łączy superszybkie pamięci Optane z autorskimi kośćmi QLC 3D NAND. Nośnik w formacie M.2 zapewniać ma użytkownikom to, co najlepsze z obu światów, czyli ultraszybką responsywność systemu, którą zapewnia caching Optane oraz wysokie pojemności 4-bitowych pamięci QLC, które są najtańszą opcją na rynku. Innowacyjność nowego pomysłu niebieskiej ekipy polega zaś na umieszczenie obu tych rozwiązań na jednym dysku, zamiast konieczności wykorzystania dwóch złącz M.2. W przypadku ultrabooków ma to szczególne znaczenie, ponieważ miejsce jest tu bardzo mocno ograniczone i każda oszczędność w tym aspekcie jest na wagę złota (pozwala np. zastosować większe baterie).

Optane Memory H10 to nośnik dedykowany ultrabooko,, który łączy superszybkie pamięci Optane z autorskimi kośćmi QLC 3D NAND.

Intel Optane Memory H10 to połączenie pamięci Optane i QLC NAND

Producent podaje, że połączenie procesorów z serii Core U (8. generacji) z Optane Memory H10 zapewniać będzie nawet dwukrotnie lesze osiągi w „typowych realnych zastosowaniach” (np. otwieraniu dokumentów), do 90% szybsze otwieranie dużych plików oraz nawet 60% szybsze uruchamianie gier. Jeśli zaś chodzi o specyfikację, to Optane Memory zapewnia sekwencyjny odczyt danych na poziomie 2400 MB/s i zapis 1800 MB/s, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę to 32 000/30 000 IOPS (przy QD1) lub 55 000/55 000 IOPS (przy QD2). Na rekordy w testach nie ma co liczyć, ale w realnym użytkowaniu rzeczywiście można zakładać bardzo wysoką wydajność tego rozwiązania. Na nośniki otrzymujemy 5-letnią gwarancję, ograniczoną współczynnikiem TBW na poziomie 300 TB dla najpojemniejszej wersji. Optane Memory H10 dostępne będzie w trzech konfiguracjach (przynajmniej początkowo), które prezentują się następująco:

  • 16GB Intel Optane Memory + 256GB QLC 3D NAND
  • 32GB Intel Optane Memory + 512GB QLC 3D NAND
  • 32GB Intel Optane Memory + 1TB QLC 3D NAND

Jak na razie Intel ogranicza wykorzystanie tych produktów do procesorów 8. generacji Core U sparowanych z chipsetem z serii 300. Ponadto potrzeba tu również slotu typu host ze wszystkimi czterema liniami PCIe, który rozdzielać będzie po dwie linie na nośnik SSD i dwie dla pamięci Optane. Wymagane są tu też nadchodzące sterowniki RST w wersji 17.2. Na chwilę obecną nie wiemy, czy Intel zdecyduje się w przyszłości rozszerzyć wsparcie lub wypuścić tego typu produkt dla innych serii swoich procesów, w tym stacjonarnych. Optane Memory H10 dostępne mają być na razie dla partnerów OEM, takich jak Dell, HP, Asus czy Best Buy i zaczną pojawiać się w ultrabookach w drugim kwartale (czyli bieżącym) tego roku. W kolejnych miesiącach Intel zamierza udostępnić ten produkt innym producentom.

Intel Optane Memory H10 to połączenie pamięci Optane i QLC NAND

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Optane Memory H10 to połączenie pamięci Optane i QLC NAND

 0