Jak podaje Bloomberg, rząd USA ma zamiar zainwestować 3,5 miliarda dolarów w Intel, aby zwiększyć produkcję zaawansowanych chipów do celów wojskowych i wywiadowczych. Płatność może stanowić część rzekomo całkowitego pakietu motywacyjnego przekraczającego 10 miliardów dolarów na mocy amerykańskiej ustawy CHIPS and Science Act (obejmującego zarówno dotacje, jak i pożyczki) lub część proponowanego projektu Secure Enclave, który jest przeznaczony dla chipów wojskowych i wywiadowczych i jest finansowany osobno.
Inwestycja obejmuje finansowanie programu Secure Enclave przez trzy lata i ma sprawić, że Intel stanie się wiodącym graczem w branży półprzewodników na rynku obronnym. Program ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności łańcucha dostaw półprzewodników wykorzystywanych w zastosowaniach wojskowych i wywiadowczych. Według doniesień fundusze pochodzą z szerszej puli dotacji CHIPS i Science Act, choć nie jest jasne, czy stanowią one część dotacji i pożyczek dla Intela, o których mówi się, że wyniosą w całości 10 miliardów dolarów.
Jak podaje Bloomberg, rząd USA ma zamiar zainwestować 3,5 miliarda dolarów w Intel, aby zwiększyć produkcję zaawansowanych chipów do celów wojskowych i wywiadowczych.
Szef Intel Foundry, Stu Pann, potwierdził niedawno, że firma podpisała duży kontrakt na odlewnię o wartości 1 miliarda dolarów z rządem i Departamentem Obrony USA. W ramach inicjatywy RAMP-C rządu USA wielu graczy z branży, w tym IBM, Microsoft i NVIDIA, opracowuje chipy dla amerykańskiej armii. Dla Intela jest to dużą zaletą, bo ma okazję sprawdzić wydajność nadchodzących litografii. Należy jednak zauważyć, że nie wszystkie chipy do zastosowań wojskowych i wywiadowczych wymagają najnowocześniejszych technologii produkcyjnych. Tu liczy się raczej niezawodność. „To naprawdę pomogło nam dowiedzieć się, jak nasi klienci postrzegają nasz proces/wydajność, klasyczny PPAC (moc, wydajność, powierzchnia i koszt): te chipy testowe mówią, jak wygląda PPAC”.
Ogłoszenie o finansowaniu następuje w momencie, gdy Departament Handlu przygotowuje się do ujawnienia wielomiliardowych nagród dla wiodących producentów chipów, w tym Intela, Microna i Samsunga. Celem jest wzmocnienie krajowych możliwości produkcyjnych półprzewodników. Agencja ogłosiła już trzy granty, w tym nagrodę za bezpieczeństwo narodowe dla amerykańskiej spółki zależnej BAE Systems oraz grant o wartości 1,5 miliarda dolarów dla GlobalFoundries na produkcję chipów starszej generacji, w tym chipów do zastosowań wojskowych i wywiadowczych.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel otrzyma potężny zastrzyk gotówki od amerykańskiej armii