Intel planuje desperacki ruch? By się ratować, miałby zawrzeć sensacyjne partnerstwo

Intel planuje desperacki ruch? By się ratować, miałby zawrzeć sensacyjne partnerstwo

Intel Foundry Services (IFS), dział Intela zajmujący się produkcją półprzewodników, od swojego uruchomienia w 2021 roku napotyka na trudności ze zdobyciem większych zamówień. Pomimo pozyskania klientów takich jak Cisco i Amazon Web Services (AWS), firma nadal nie zdołała przyciągnąć największych klientów oraz większych zleceń produkcyjnych. Teraz, według doniesień południowokoreańskiej gazety Maeil Business Newspaper, Intel poszukuje strategicznego sojuszu z Samsung Electronics, który miałby wspomóc rozwój jego biznesu odlewniczego.

Spotkanie na szczycie

Jak wynika z raportu, starszy dyrektor Intela zwrócił się do Samsunga z propozycją zorganizowania szczytu na wysokim szczeblu. Celem miałoby być spotkanie CEO Intela, Pata Gelsingera, z przewodniczącym Samsung Electronics, Lee Jae-yongiem, aby omówić kompleksowy plan współpracy obu firm w zakresie produkcji chipów.

Intel podobno poszukuje strategicznego sojuszu z Samsung Electronics, który miałby wspomóc rozwój jego biznesu odlewniczego.

Jeśli taki sojusz doszedłby do skutku, mogłoby to przynieść znaczące korzyści obu firmom. Współpraca mogłaby obejmować wymianę technologii procesowych, wspólne korzystanie z wyposażenia produkcyjnego oraz realizację wspólnych inicjatyw badawczo-rozwojowych. Samsung, wniósłby do takiego sojuszu zaawansowaną 3 nm technologię produkcji chipów GAA (Gate-All-Around), a Intel umiejętności w dziedzinie zaawansowanego pakowania chipów, korzystając ze swojej technologii Foveros i optymalizacji energetycznej PowerVia.

intel

Rosnąca presja na produkcję lokalną i wyzwania technologiczne

Podjęcie sojuszu mogłoby być korzystne, zwłaszcza w kontekście zaostrzających się regulacji eksportowych na rynku półprzewodników w USA i UE. Lokalna produkcja chipów staje się coraz ważniejsza, a rozmieszczenie fabryk obu firm uzupełnia się geograficznie. Samsung ma zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Chinach, podczas gdy Intel prowadzi swoje fabryki w USA i Irlandii.

Oprócz kwestii geograficznych Samsung mógłby także skorzystać na sojuszu technologicznie. Firma od dłuższego czasu boryka się z problemami związanymi z wydajnością produkcji, szczególnie przy procesach poniżej 3 nm. Niedawny raport wskazał, że uzysk dla tej technologii wynosi mniej niż 50%, a dla GAA osiąga zaledwie od 10% do 20%. Intel mógłby zaoferować wsparcie w optymalizacji procesów produkcyjnych, co pomogłoby Samsungowi poprawić uzyski i zwiększyć konkurencyjność.

Walka o rynek zdominowany przez TSMC

Dla Intela taka współpraca mogłaby stać się szansą na odbudowanie pozycji w branży odlewniczej, szczególnie po problemach z opóźnieniami w przejściu na nowocześniejsze technologie produkcji chipów, co zraziło niektórych klientów. W obliczu tych wyzwań Intel niedawno przeorganizował swój dział odlewniczy, wydzielając działalność fabryk jako samodzielną jednostkę.

Raport TrendForce z drugiego kwartału 2024 roku pokazał, że TSMC kontroluje aż 62,3% rynku, pozostawiając Samsungowi zaledwie 11,5% udziału. Jeśli sojusz Intela i Samsunga doszedłby do skutku, mógłby znacząco wpłynąć na obecny układ sił w branży. Wspólna produkcja i rozwój technologii mogłyby pozwolić obu firmom na zwiększenie konkurencyjności i większe uczestnictwo w rynku, na którym obecnie dominuje TSMC. Na chwilę obecną to jednak tylko plotki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel planuje desperacki ruch? By się ratować, miałby zawrzeć sensacyjne partnerstwo

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł