Intel planuje obniżki konsumenckich CPU, jednak nie obejmą one Comet Lake

Intel planuje obniżki konsumenckich CPU, jednak nie obejmą one Comet Lake

Intel wreszcie zdecydował się poczynić działania, które w obecnej sytuacji zapewne nikogo nie zaskoczą. Niebiescy zamierzają obniżyć w tym roku cenę procesorów konsumenckich. Jest to kontynuacja cięć cenowych, które widzieliśmy pod koniec ubiegłego roku w segmencie wysokowydajnych komputerów oraz zapowiadanych na początek tego roku obniżek układów serwerowych. Tajwańska prasa donosi, że Intel będzie dokonywać podobnych cięć również w swoich standardowych, konsumenckich procesorach. Dzięki agresywnej polityce cenowej AMD stosowanej w przypadku Ryzenów, Intel właściwie nie ma innego wyjścia, jak się podporządkować i podążyć w tym samym kierunku, aby móc konkurować z rywalem. Rewelacyjny stosunek wydajności do ceny sprawia, że Ryzeny są obecnie najlepszymi procesorami do gier. Intel może albo opuścić ceny, albo wypuścić nową, ulepszoną architekturę procesorów, ale na to się nie zanosi... 

Intel chce gonić AMD i zapowiada obniżki w konsumenckim sektorze procesorów. Problem w tym, że może być już trochę za późno, bo redukcja cen nie obejmie Comet Lake, które pojawią się w okolicach wiosny.

Na początku października Intel obciął o połowę ceny całej rodziny procesorów Cascade Lake X. Ten "reset" ceny został rzekomo wywołany chęcią zapewnienia użytkownikom łatwiejszego przejścia ze standardowej gamy procesorów Intela na układy wyższej klasy HEDT. Oczywiście nie ma to wiele wspólnego z prawdziwymi powodami i chyba każdy jest świadom, że była to niezbędna reakcja na ceny, specyfikacje i wydajność potężnej gamy procesorów AMD Ryzen Threadripper HEDT. Nawet przy tak ogromnym spadku cen w ofercie Cascade Lake X, stosunek wydajności do ceny nie wypada wcale najkorzystniej. To samo będzie musiało się wydarzyć także na rynku konsumenckim, gdzie obecne procesory Coffee Lake firmy Intel wydają się absurdalnie drogie w obliczu konkurencji Ryzen 3000. Konkurencja oferuje 6 rdzeni i 12 wątków za mniej, niż kosztuje wolniejszy układ Intela z zaledwie 6 rdzeniami i Intel chyba sam wreszcie pojął sytuację.

Podobnie jest w wyższych pułapach cenowych. Core i9 9900K/F, z 8 rdzeniami i 16 wątkami jest równoważny cenowo 12-rdzeniowym, 24-wątkowym procesorom AMD Ryzen. Ponieważ Intel będzie forsował 10 rdzeni na tej samej litografii 14 nm w nadchodzących procesorach Intel Comet Lake, nie będzie w stanie wygrać bitwy na specyfikacje, ale może jeszcze wygrać cenowo. Intel będzie zapewne odblokowywać HyperThreading dla wszystkich swoich procesorów w tym segmencie, dopasowując liczbę rdzeni / wątków w niższych pułapach cenowych, ale to właśnie ceny są kluczowe, by uzyskać ponowną przychylność graczy i entuzjastów komputerów. Problem w tym, że obniżki mogą przyjść zbyt późno. Raport DigiTimes twierdzi, że proponowane obniżki cen nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w drugiej połowie roku, czyli nie obejmą Comet Lake, które zapewne pojawią się w okolicach wiosny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel planuje obniżki konsumenckich CPU, jednak nie obejmą one Comet Lake

 0