Intel po cichu uśmiercił swoje środowisko deweloperskie RISC-V

Intel po cichu uśmiercił swoje środowisko deweloperskie RISC-V

Intel zamknął swój RISC-V Pathfinder – inicjatywę, która powstała zaledwie sześć miesięcy temu i miała promować korzystanie z projektów procesorów RISC-V typu open source.

Pathfinder powstał w sierpniu 2022 roku i jak ogłaszał ówcześnie Vijay Krishnan, dyrektor generalny RISC-V Ventures w Intel Corporation, "Dzięki Intel Pathfinder użytkownicy będą mogli testować koncepcje przedkrzemowe na układach Intel FPGA lub wirtualnych symulatorach". „Powinna być ogromną wartością dla architektów przed-krzemowych, programistów i menedżerów produktu, którzy chcą udowodnić przypadki użycia z wyprzedzeniem w cyklu życia produktu" – dodał. Intel określił tę usługę jako „skalowalną, od indywidualnych użytkowników w środowisku akademickim i badawczym, aż po komercyjne projekty na dużą skalę i jeszcze w grudniu ogłaszał ulepszenia, a inicjatywa została doceniona przez programistów. „Program nabrał bardzo dobrego rozpędu w świecie RISC-V, skupiając wielu graczy, aby zapewnić interoperacyjność między rdzeniami RV, łańcuchami narzędzi open source, systemami operacyjnymi i platformami sprzętowymi. Zasadniczo zmniejszając bariery wejścia na rynek w użyciu RISC- V i ułatwienie ludziom szybkiego rozpoczęcia pracy” — napisał Hugh O'Keeffe, dyrektor generalny Ashling, firmy zajmującej się rozwojem systemów wbudowanych. Pomimo tego Intel zamknął właśnie projekt.

Pomimo pozytywnego odbioru, zainwestowania ogromnych środków w rozwój RISC-V i obietnice pomocy w rozwoju architektury, Intel zamknął inicjatywę RISC-V Pathfinder po zaledwie 6 miesiącach.

Niestety wizyta na stronie pathfinder.intel.com pokazuje obecnie komunikat, że Intel przerywa program Intel® Pathfinder for RISC-V ze skutkiem natychmiastowym. Firma podkreśla, że nie będzie udostępniać żadnych dodatkowych wersji ani poprawek błędów, przez co zachęca do szybkiego przejścia na narzędzia programowe RISC-V* innych firm, które najlepiej odpowiadają danym potrzebom programistycznym.

Nie wiadomo, co jest powodem takiej decyzji, zwłaszcza że Intel dużo zainwestował w projektanta procesorów RISC-V SiFive, zadeklarował miliardowy fundusz rozwojowy na rozwój RISC-V, dołączył do RISC-V International i obiecał wnieść znaczący wkład w ewolucję architektury. Intel chciał rozwijać RISC-V stawiają architekturę przeciwko ARM, jednak w obliczu niepokojących raportów finansowych firma najwyraźniej tnie koszty.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel po cichu uśmiercił swoje środowisko deweloperskie RISC-V

 0