Intel podał wymagania systemowe dla pamięci Optane. Nie jest dobrze

Intel podał wymagania systemowe dla pamięci Optane. Nie jest dobrze

W tym roku w końcu mają zadebiutować dyski Intel Optane na pamięciach 3D Xpoint. Na oficjalnej stronie Intela pojawiły się wymagania, jakie musi spełnić komputer, aby działały na nim nowe nośniki danych. Niestety, nie jest zbyt dobrze.

Dyski Optane to nowy twór Intela, który – podobno – ma zrewolucjonizować rynek. Powstają na bazie pamięci 3D Xpoint, które zostały opracowane razem ze współpracy z firmą Micron. Intel obiecuje między innymi 10-krotnie większe prędkości transferów niż w przypadku tradycyjnych nośników SSD. Poza tym Optane – jeśli byłaby taka potrzeba - może pełnić jednocześnie rolę dysków do magazynowania danych oraz pamięci podręcznej. Pierwsze egzemplarze miały się pojawić na rynku już w 2016 roku, ale firmie nie udało się dotrzymać tego terminu. Teraz wiele osób liczy na to, że dyski pojawią się w sprzedaży do końca 2017 roku. Jest na to spora szansa, bo Intel zaprezentował między innymi wymagania systemowe komputera, na którym będą działać pamięci. Niestety, okazuje się, że na razie niewiele osób będzie mogło skorzystać z nowej technologii.

Aby w przyszłości skorzystać z nowych dysków Intel Optane trzeba będzie mieć komputer z procesorem Intel Core siódmej generacji (Kaby Lake). Poprzednie generacje nie będą obsługiwane.

Intel Core i7 Kaby Lake

Wśród wymagań systemowych najważniejszym elementem wydają się obsługiwane procesory. Tutaj Intel zdecydował się na wsparcie tylko dla układów Core siódmej generacji. Oznacza to, że pamięci Optane będą działać tylko na komputerach z procesorami Kaby Lake od Core i3 do Core i7. Żadne inne nie będą obsługiwane, włącznie ze Skylake, które de facto nie różnią się znacząco od kolejnej generacji. Poza tym komputer musi mieć między innymi chipset Intela z serii 200 (Z270, Q270, H270, B250, Q250 lub C236), czy też slot ma dysk M.2 2280-S1-B-M lub 2242-S1-B-M. Wśród wymagań pojawia się także obsługa NVMe w wersji 1.1 oraz BIOS z Intel Rapid Storage Technology 15.5. Jak widać, z pamięci Intel Optane początkowo nie skorzysta zbyt wiele osób. Ale w jakiś sposób trzeba napędzić sprzedaż nowych procesorów ;)

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel podał wymagania systemowe dla pamięci Optane. Nie jest dobrze

 0