Intel Xeon W9-3495X podczas ekstremalnego OC pobiera blisko 2 kW mocy

Intel Xeon W9-3495X podczas ekstremalnego OC pobiera blisko 2 kW mocy

Platforma Intel HEDT nowej generacji, znana również jako Sapphire Rapids WS/112L/64L, zadebiutowała na rynku w ubiegłym miesiącu, ale overclockerzy nie marnowali czasu i z jej pomocą pobili już wiele światowych rekordów.

Seria Xeon W3400X doskonale radzi sobie z obciążeniami wielowątkowymi, ostatecznie pokonując kilka rekordów należących od dłuższego czasu do procesorów AMD Ryzen Threadripper. Procesory Intela mają również znacznie wyższy pobór mocy niż modele konsumenckie, osiągając nawet 350 W z domyślnym TDP, a nawet więcej, gdy są używane do zaawansowanych obciążeń wielowątkowych.

Procesor osiągnął szczytowe zużycie energii na poziomie 1881 watów.

Przypominamy, że seria „X” w ramach procesorów Sapphire Rapids-WS umożliwia podkręcanie. To właśnie te procesory są wykorzystywane przez znanych overclockerów, takich jak Elmor czy Der8auer, do sprawdzania granic możliwości nowych CPU giganta z Canta Clara. Najpopularniejszym wyborem wśród specjalistów od OC jest flagowy model Xeon W9-3495X Sapphire Rapids z 56 rdzeniami. Tym razem Elmor, czyli overclocker współpracujący z ASUS-em, postanowił zainstalować ten procesor na płycie głównej ASUS W790E-SAGE SE wraz z dedykowaną dla tej platformy pamięć G.SKILL Zeta R5 DDR5, co poskutkowało spektakularnymi rezultatami.

Udało mu się osiągnąć częstotliwość taktowania na poziomie 5,5 GHz na wszystkich rdzeniach, co oczywiście wymagało niestandardowego chłodzenia, a konkretniej ciekłego azotu, aby utrzymać procesor w temperaturze poniżej minus 95 stopni Celsjusza. Co robi jeszcze większe wrażenie, procesor osiągnął szczytowe zużycie energii na poziomie 1881 watów, czyli zużycie energii przekraczające najpotężniejsze konsumenckie systemy do gier pod obciążeniem (z grafiką).

Niestety w tym przypadku uzyskany wynik (132220 pkt) nie wystarczył do pobicia ubiegłotygodniowego rekordu Elmora w Cinebench R23 wynoszącego 132484 pkt. Tu rodzi się pytanie, ile mocy zużywał procesor podczas poprzedniego testu?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Xeon W9-3495X podczas ekstremalnego OC pobiera blisko 2 kW mocy

 0