Intel podobno nie wypuści procesorów Arrow Lake z niskiego segmentu

Intel podobno nie wypuści procesorów Arrow Lake z niskiego segmentu

Plotki sugerują, że Intel może nie wprowadzić układów typu Core Ultra 3 bazujących na Arrow Lake. Zamiast tego słabsze układy nowej generacji mogą bazować na wcześniejszej architekturze, czyli najpewniej Raptor Lake Refresh.

Jeśli wierzyć nowym pogłoskom z sieci to Intel nie wypuści na rynek procesorów Arrow Lake z niskiego segmentu. Do tej rodziny CPU należeć będą w takim wypadku tylko modele Core Ultra 9, Core Ultra 7 oraz Core Ultra 5. Nie powstanie Core Ultra 3 bazujący na architekturze Arrow Lake. Intel może więc jedynie odświeżyć serię procesorów z niższej półki wciąż opierając je na Raptor Lake Refresh. Być może w tym przypadku Niebiescy zdecydują się też na inne oznaczenie, aby nie wprowadzać większego zamieszania. Zamiast Core Ultra 3 Intel mógłby na przykład dalej używać nazwy Core i3.

Jedną z przyczyn, dla których Intel może zrezygnować z wypuszczenia modeli Core Ultra 3 na nowej architekturze jest to, że Arrow Lake nie będzie oferować Hyper-Threading.

Intel Core
 

Jedną z przyczyn, dla których Intel może zrezygnować z wypuszczenia modeli Core Ultra 3 na nowej architekturze jest to, że Arrow Lake nie będzie oferować Hyper-Threading. W praktyce oznacza to więc, że modele z nadchodzącej generacji desktopowych procesorów Intela będą posiadać dokładnie tyle samo wątków, ile rdzeni. Spójrzmy na specyfikację Core i3-14100. Ten procesor dysponuje tylko 4 rdzeniami, jednak posiada 8 wątków. Jeśli więc Intel nie zwiększyłby ilości rdzeni w linii Core i3/Core Ultra 3 to w efekcie taki nowy procesor miałby "gołe" 4 rdzenie. Oczywiście trzeba brać w takim wypadku usprawnienia wnoszone przez nową architekturę czy też wyższe taktowanie lub większą ilość pamięci cache. Nadal z 8 wątków zrobiłyby się jednak tylko 4.

Przypomnijmy, że wraz z procesorami Arrow Lake dla komputerów stacjonarnych pojawią się także nowe płyty główne z gniazdem LGA-1851. Jeśli Core i3/Core Ultra 3 faktycznie będą oparte na Raptor Lake Refresh to będziemy świadkami bardzo ciekawego zjawiska, kiedy to starsza architektura będzie obsługiwana nie tyle na nowej serii chipsetów, co na nowym gnieździe.

Procesory Intel Arrow Lake mają trafić do sprzedaży w październiku. Zostało więc jeszcze trochę czasu do ich premiery, więc po drodze zapewne jeszcze nie raz dowiemy się czegoś o tej serii CPU.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel podobno nie wypuści procesorów Arrow Lake z niskiego segmentu

 0