Intel potwierdza konieczność nowych płyt głównych dla CPU Coffee Lake

Intel potwierdza konieczność nowych płyt głównych dla CPU Coffee Lake

Wczoraj doczekaliśmy się zapowiedzi pierwszych procesorów Intel Core 8. generacji, ale wbrew oczekiwaniom nie były to modele bazujące na architekturze Coffee Lake, a jedynie odświeżone laptopowe układy Kaby Lake Refresh.

Co prawda wczorajsza prezentacja i konferencja Niebieskich koncentrowała się na mobilnych CPU skierowanych do ultrabooków oraz hybrydowych urządzeń, ale koncern opublikował także grafikę ujawniającą opakowanie stacjonarnych procesorów Coffee Lake. Na te przyjdzie na poczekać do jesieni, a przynajmniej tak obiecuje Intel, ale rendery potwierdzają kilka interesujących szczegółów na temat desktopowych układów 8. generacji. Po pierwsze, zgodnie z tym, co sugerują praktycznie wszystkie dotychczasowe przecieki, otrzymamy 6 rdzeni i to zarówno w Core i7, jak i Core i5. Główna różnica pomiędzy modelami z tych serii (poza taktowaniami oczywiście) ograniczać będzie się do wsparcia dla technologii Hyper-Threading, którego zabraknie w przypadku modeli Core i5.Oznacza to, że układy z wyższej serii otrzymają po dwanaście wątków, a z niższej po 6.

Niestety potwierdził się czarny scenariusz i kolejne procesory Intela wymagać będą płyt głównych z chipsetami z serii 300

Jak na razie nie mamy takiego potwierdzenia ze strony producenta dla serii Core i3, ale w tym przypadku spodziewać powinniśmy się 4-rdzeniowych procesorów z 4 wątkami na pokładzie. Wracając jednak to potwierdzonych informacji, nie mamy najlepszych wieści dla osób, które niedawno inwestowały w płyty główne z chipsetami z serii 200, ponieważ w razie przesiadki na platformę Coffee Lake potrzeba będzie wymiany na model z układem logiki z serii 300. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ taki scenariusz sugerowały już wcześniejsze doniesienia, ale sporo osób miało nadzieję, że ten się jednak nie ziści. Wiadomo już także, że nadchodzące procesory otrzymają zintegrowane układy graficzne Intel UHD Graphics 630. Dotychczasowe przecieki wskazywały też na TDP w zakresie 65-95W i 12 MB cache L3 dla modeli z HT, 9 MB dla bez HT oraz 8 MB dla czterordzeniowych CPU.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza konieczność nowych płyt głównych dla CPU Coffee Lake

 0