Intel potwierdza nie tylko chipset Z390, ale i X399

Intel potwierdza nie tylko chipset Z390, ale i X399

Wszystko wskazuje na to, że chipset Z390, który do tej pory był obiektem licznych nieoficjalnych przecieków, wkrótce doczeka się zapowiedzi, ponieważ tym razem Intel sam przypadkowo potwierdził jego istnienie. Co więcej, ujawnił także, że szykuje układy logiki X399.

Jakieś dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, że Z390 pojawił się w instrukcji obsługi płyt głównych B360GT3S od Biostar, która zawierała także informacje na temat modeli Z390GT3 z nowym chipsetem. Te układy logiki pojawiają się w różnego rodzaju branżowych doniesieniach od wielu miesięcy i wiemy, że dedykowane mają być nadchodzącym 8-rdzeniowym procesorom Coffee Lake, a z informacji ujawnionych przez Biostar wynika, że ich płyta wspierać będzie CPU o TDP do 95 W. Sama instrukcja ujawnia także, że chipset pozwoli na podkręcanie, ale to praktycznie wszystko, co zdradzała na ten temat. Nowy wyciek z obozu Intela potwierdza zaś istnienie Z390, czyli nowego układu logiki przeznaczonego do obsługi procesorów Coffe Lake (CFL) oraz Cannon Lake (CNL).

Dokumenty Intela zawierają odniesienia do nowych chipsetów firmy i spodziewamy się, że te zostaną wkrótce oficjalnie zapowiedziane

Z390

Dokument, który pojawił się w sieci, pokazuje również, że niebieska ekipa szykuje chipset X399 dedykowany procesorom HEDT z serii Cannon Lake i Coffee Lake. Co ciekawe jednak, nazwa ta została już wykorzystana przez konkurenta Intela, czyli firmę AMD, która w ten sposób nazwała swój chipset dla układów platformy Threadripper. Nie wiemy więc, czy w związku z tym gigant rynku CPU zdecyduje się na przemianowanie swojego chipsetu, by nie wywoływać zamieszania na rynku. Spodziewany się, że więcej informacji w tym temacie otrzymamy w trakcie zbliżających się dużymi krokami targów Computex, gdzie Intel może zechcieć pochwalić się nowymi produktami (zarówno CPU, jak i układami logiki). Jeśli ktoś ma ochotę zajrzeć do dokumentu Niebieskich, to w TYM miejscu znajdziecie stosowny PDF.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza nie tylko chipset Z390, ale i X399

 0