Intel pragnie rozpowszechnić Thunderbolt 3. Znosi opłaty licencyjne

Intel pragnie rozpowszechnić Thunderbolt 3. Znosi opłaty licencyjne

Intel pragnie przyczynić się do polepszenia standardów złącz w komputerach osobistych. Wielką częścią planów amerykańskiej firmy jest upowszechnienie standardu Thunderbolt.

Obecnie wszyscy (może z wyjątkiem Microsoftu w urządzeniach Surface) stawiają na porty USB typu C, głównie przez wygodę, jaka płynie z korzystania z tego typu interfejsu. Możliwość podłączenia kabli nie zważając, w którą stronę skierujemy końcówkę jest niezwykłym udogodnieniem, w świecie, który coraz bardziej docenia dbanie o najdrobniejsze szczegóły. Z kolei Thunderbolt 3 zachowuje największą zaletę złącza USB typu C, a jednocześnie oferuje przepustowość czterokrotnie wyższą od USB 3.1, a także jest w stanie przesyłać obraz i zapewnia zasilanie urządzeniom. Wydawałoby się same zalety. Jednak Thunderbolt 3 nie zwojował świata na tyle, na ile Intel by sobie tego chciał, pomimo zastosowania go w MacBookach. Na przeszkodzie stało kilka czynników, przede wszystkim konieczność zastosowania specjalnego mikrokontrolera oraz kosztowne opłaty licencyjne z tym związane (jedynym ich producentem jest Intel).

Porównanie przepustowości poszczególnych standardów USB i Thunderbolt

Teraz amerykańska korporacja (wraz z Apple)  pragnie odmienić status quo i zrzeka się opłat licencyjnych. Oczywiście specyfikacje standardu pozostają niezmienione, ale dzięki temu nikt nie będzie już uzależniony od Intela. Ponadto wszystkie przyszłe procesory firmy będą miały zintegrowany moduł Thunderbolt 3, przez co płyty główne nie będą musiały zużywać na kontroler dodatkowego miejsca. Intel ma zamiar wdrożyć swój plan począwszy od 2018. Nie wiadomo jak zareaguje na to branża. Sam fakt, że każdy będzie mógł relatywnie łatwo i bez dodatkowych kosztów używać tego standardu, nie znaczy, że tak się właśnie stanie. Wszystko zależy od liczby peryferiów, które będą wykorzystywały Thunderbolt 3. Obecna tendencja jest jednak wzrostowa - na dzień dzisiejszy 120 modelów komputerów obsługuje standard Intela, a z końcem 2017 będzie ich 150.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel pragnie rozpowszechnić Thunderbolt 3. Znosi opłaty licencyjne

 0